Niedoszły radny Sejmiku Wojewódzkiego z ramienia partii Razem brał także udział w akcjach protestacyjnych przeciwko ministrowi edukacji i nauki Przemysławowi Czarnkowi, a także zachęcał do zgłaszania Zofii Klepackiej do organizacji World Sailing w celu uniemożliwienia jej udziału w zawodach z powodu jej „nieprawomyślnych” poglądów.

Lutowa reakcja Uniwersytetu Jagiellońskiego

Uniwersytet Jagielloński poinformował  mediach społecznościowych w lutym 2022, że Samuel Nowak został wezwany do złożenia wyjaśnień w tej sprawie do swojego bezpośredniego przełożonego.

Władze UJ z oburzeniem przyjęły wpis pracownika zamieszczony na jego prywatnym koncie w serwisie społecznościowym Twitter. Nie jest to stanowisko Uniwersytetu Jagiellońskiego, a prywatny pogląd wyrażony przez naszego pracownika. Pan Samuel Nowak został wezwany do złożenia pilnych wyjaśnień przed swoim bezpośrednim przełożonym – dyrektorem Instytutu Psychologii UJ. W przyszłym tygodniu zostaną podjęte stosowne decyzje w przedmiotowej sprawie” 

– czytamy na Twitterze.

Petycja do rektora

W tej sprawie zareagował m.in. prezes Centrum Życia i Rodziny Paweł Ozdoba. Kierowana przez niego fundacja zorganizowała w lutym bieżącego roku akcję protestacyjną, której celem jest zwrócenie uwagi Uniwersytetu Jagiellońskiego na wpis rzecznika Instytutu Psychologii i pociągnięcie go do odpowiedzialności.

Dr Samuel Nowak z Uniwersytetu Jagiellońskiego (a zarazem działacz partii Razem) zasugerował możliwość „robienia z płodów farszu do pierożków”. To postępowanie niegodne naukowca UJ. Domagamy się od władz UJ wyciągnięcia wobec niego surowych konsekwencji! Podpisz!”

– napisał Ozdoba dołączając link do strony, na której można podpisać petycję do rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie prof. dr hab. Jacka Popiela.

Petycja już w lutym uzyskała poparcie środowisk konserwatywno-chadeckich.

Oczywiście polecamy podpisanie petycji w sprawie skandalicznej wypowiedzi działacza partii Zandberga. Uniwersytet Jagielloński nie jest właściwym miejscem na promowanie neomarksistowskich tez. Obrzydliwe!”

– napisał na Twiterze prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin dr Bogusław Rogalski.

Dyrektor Instytutu Psychologii UJ potwierdza

Dr Nowak zapytany o komentarz w sprawie odesłał do rzecznika prasowego uczelni.

Pan dr Samuel Nowak jest pracownikiem administracyjnym w Instytucie Psychologii. Dodatkowo, na podstawie umowy cywilnoprawnej prowadził zajęcia dydaktyczne”

— poinformował PAP dyrektor Instytutu Psychologii UJ prof. Przemysław Bąbel.

Piotr Galicki