Prezydent RP był gościem na antenie telewizji Polsat News. W programie "Gość Wydarzeń" komentował informacje dotyczące proponowanego przez Niemcy wsparcia bezpieczeństwa naszego kraju poprzez wysłanie systemu obrony przeciwrakietowej Patriot.

Doceniam ten gest. Otrzymujemy wsparcie w zakresie, w którym jest nam ono potrzebne. To ważny gest sojuszniczy. Bardzo go doceniam - stwierdził Andrzej Duda.

W wielu punktach rywalizujemy ze sobą w normalny, partnerski sposób, np. w kwestiach gospodarczych czy w sporcie. To jest normalna rywalizacja między państwami. Jeśli zaś chodzi o bezpieczeństwo i obronność, to jesteśmy sojusznikami i idziemy ramię w ramię - dodał.

Według głowy państwa, w obecnej sytuacji powinniśmy być wdzięczni za każdy gest wsparcia ze strony krajów Zachodu, szczególnie w kontekście tego, iż nasz kraj stale znajduje się w zagrożeniu.

Rozumiem, że to jest wsparcie sojusznicze w oczywistej sytuacji. Rosjanie rakietami atakują cele, które są bardzo blisko polskiej granicy. To ukraińskie miasta i cele strategiczne. Potencjalne niebezpieczeństwo tego, że rakieta wkroczy w naszą przestrzeń, jest teoretycznie możliwe - mówił.