Czy warto założyć firmę w Czechach?

0
0
0
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne / Internet

Czechy stanowią popularną destynację wybieraną przez polskich inwestorów. Kraj wyróżnia się stabilną gospodarką i korzystnymi warunkami prowadzenia działalności. Czy firma w Czechach to dobry pomysł? Kiedy warto zakładać spółkę na terenie Republiki Czeskiej?

y w Czechach będzie dobrym wyborem?

Czeski system prawny przewiduje liczne udogodnienia dla przedsiębiorców. Otworzenie spółki pozwala na zakup pojazdów bez podatku akcyzowego oraz z pełnym odliczeniem podatku VAT. System zwolnień dotyczących pojazdów o świetne rozwiązanie dla firm, które na co dzień wykorzystują flotę samochodów, np. podmiotów z branży transportowej lub spedycyjnej.

Z założeniem spółki na terenie Czech wiąże się także preferencyjny sposób wyliczania kosztów uzyskania przychodu. Spółka może zastosować nawet 60-procentowe koszty bez konieczności ich udokumentowania w wysokości faktycznie poniesionej. Przekłada się to na efektywnie niższe opodatkowanie, pomimo iż na pierwszy rzut oka system podatkowy w Czechach wydaje się podobny do polskiego. W Polsce jednak wysokość kosztów prowadzenia działalności podatnik musi skrupulatnie wykazać.

Dodatkowo przedsiębiorcy mogą skorzystać z szeregu ulg i zwolnień podatkowych dla startupów, na prywatne fundusze emerytalne, związane ze wspieraniem działalności charytatywnej i wielu innych. Zredukowane są także koszty dotyczące zakładania spółki.

Jak wygląda opodatkowanie firmy w Czechach?

Bazowy podatek dochodowy od osób prawnych wynosi od 2024 r. 21%. Wybrane rodzaje działalności gospodarczej korzystają jednak ze stawek preferencyjnych, jak 15%, 5%, a nawet 0%.

Stawka podatkowa VAT wynosi 21%, ale część rodzajów biznesów korzysta ze zwolnienia w tym zakresie. Próg obowiązkowej rejestracji spółki z siedzibą w Czechach jako podatnika VAT został określony na 2 miliony koron czeskich, czyli ponad 300 tysięcy złotych. To sporo więcej niż próg obowiązujący w Polsce. 

Polskim przedsiębiorcom spodoba się też stawka podatku VAT, która co do zasady wynosi 21%, a nie 23%. Spółka, która świadczy usługi na terenie Polski, zasadniczo skorzysta z zerowej stawki VAT.

Czeskie prawo nie przewiduje podatku od czynności cywilnoprawnych. Brak PCC sprawia, że umowy sprzedaży czy zbycie udziałów stają się tańsze. Dzięki powyższym korzyściom przedsiębiorcy mają szansę zwiększyć opłacalność prowadzenia biznesu.

Prowadzona w Czechach firma płaci niższe podatki niż w Polsce. Jednocześnie administracja państwowa chętnie wspiera zagranicznych inwestorów i jest do nich nastawiona przyjaźnie. Założeniu spółki towarzyszy mniej formalności.

Prowadzenie działalności gospodarczej w Czechach a ubezpieczenie

Jednym z wyzwań dla własnej działalności w Polsce jest wysoki ZUS, który dotyczy także jednoosobowych spółek z o.o. Czeska spółka jest pod tym względem znacznie bardziej opłacalna. Członkowie zarządu w ogóle nie muszą być zatrudnieni w spółce. Nie płacą też składek na ubezpieczenie społeczne i to nawet w spółce jednoosobowej. Czeska administracja ubezpieczenia społecznego jest więc znacznie bardziej liberalna niż polski ZUS.

Jak zabrać się do prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki w Republice Czeskiej?

Polscy przedsiębiorcy, którzy planują ekspansję na czeski rynek albo chcieliby zoptymalizować prowadzony biznes, powinni rozważyć skorzystanie ze wsparcia profesjonalistów. Zajrzyj na: https://oniszczuk.com/uslugi/zakladanie-spolek-za-granica/firma-w-czechach/. Zespół doświadczonych prawników pomoże Ci założyć spółkę za granicą i zajmie się jej bieżącą obsługą prawną.

Znacznie prostszy system podatkowy i zmniejszone koszty związane z prowadzeniem działalności powodują, że firma w Czechach może okazać się znacznie bardziej dochodowym biznesem niż prowadzenie własnej firm w Polsce.

Źródło: Redakcja

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną