To pokazują izraelskie sondaże

0
0
0
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne / Internet

Prawicowa partia Likud premiera Izraela Benjamina Netanjahu zmniejszyła dystans do centrowej partii byłego ministra Benny'ego Gantza, który w niedzielę odszedł z rządu jedności w czasie wojny, jak wykazały dwa piątkowe sondaże.

Sondaże lewicowego dziennika Ma'ariv i prawicowej gazety Israel Hayom wykazały, że Likud zdobył 21 mandatów, za Partią Jedności Narodowej, zdobywając 24 mandaty. Sondaż Ma'ariv z zeszłego tygodnia pokazał, że partia Gantza miała 27 mandatów, będąc na początku roku, w sondażach regularnie znajdowała się powyżej 30. roku życia.

Sondaż Ma'ariv pokazuje, że obecna koalicja rządząca zdobyła 52 mandaty w 120-osobowym Knesecie, w porównaniu z 58 mandatami dla głównych partii opozycji, a resztę 10 mandatów posiadają Zjednoczona Lista Arabska i lewicowa Hadash-Ta'al Sojusz.

Sondaż Israela Hayoma wykazał, że koalicja ma 50 mandatów wobec 61 mandatów dla partii opozycyjnych i 9 dla UAL i Hadash-Ta'al.

Obydwa sondaże wykazały, że większość wyborców wolałaby, aby Gantz był premierem w bezpośrednim wyborze z Netanjahu. Sondaż Israel Hayom pokazał jednak, że gdyby były premier Naftali Bennett połączył siły z Avigdorem Libermanem i Gideonem Saarem, dwoma innymi centroprawicowymi politykami spoza obozu Likudu, ich sojusz mógłby pokonać zarówno Likud, jak i Partię Jedności Narodowej Gantza.

Źródło: Redakcja

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną