Z kraju

Jest pozew przeciwko producentowi serialu NASZE MATKI, NASI OJCOWIE

Producent filmu „Nasze Matki, Nasi Ojcowie” naruszył dobra osobiste żołnierzy Armii Krajowej. Sprawa trafiła do sądu. Pozew złożył jeden z żołnierzy AK.

 

Jak informuje Reduta Dobrego Imienia pozew przeciwko producentowi filmu „Nasze Matki, Nasi Ojcowie” (niem. Unsere Mütter, unsere Väter.) złożył jeden z żołnierzy Armii Krajowej. W pozwie zawarto roszczenie przeproszenia za naruszenie dóbr osobistych. Ma ono zostać wyemitowane we wszystkich telewizjach, w których można było obejrzeć serial. Skarżący żąda także zadośćuczynienia w postaci 50 tys. zł, oraz usunięcia znaku graficznego – symbolu Armii Krajowej z serialu.

Prawnicy reprezentujący żołnierza Armii Krajowej wymieniają szereg powodów ze względu, na które zdecydowano się wystąpić na drogę sądową przeciwko producentowi serialu. Dobra osobiste, które naruszono w serialu to m.in. prawo do dumy narodowej, prawo do kultywowania tożsamości narodowej, prawo do niezakłamanej historii, prawo do godności osobistej, prawo do kultu zmarłych żołnierzy Armii Krajowej.

Prokuratura już umorzyła postępowanie o znieważenie Narodu Polskiego. Oznacza to, że obecnie jedyną drogą do ochrony dobrego imienia Armii Krajowej jest pozew w trybie cywilnym.

W serialu „Nasi Ojcowie, Nasze Matki” Armia Krajowa została ukazana jako współwinna zbrodni na osobach narodowości żydowskiej. Z kolei Niemcy w produkcji zostali ukazani w taki sposób by widz kojarzył ich z ofiarami II wojny światowej.

Serial „Nasi Ojcowie, Nasze Matki” wyemitowała m.in. TVP 1.

Agata Bruchwald
fot. materiały prasowe

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

5 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra