Rodzina

Rozpad konkubinatu lub małżeństwa to samodestrukcja dzieci

Australijscy naukowcy dokonali analizy danych gromadzonych przez ostatnie kilkanaście lat. Jasno z nich wynika, że rozpadające się związki nieformalne i małżeństwa, najwięcej szkody przynoszą dzieciom.

Liczba przypadków nadużyć wobec najmłodszych i przemocy rodzinnej wzrosła w Australii przez ostatnie 12 lat o 250%, a dzieci które musiały opuścić swój rodzinny dom z powodu zagrożenia ich bezpieczeństwa było w 2009 roku o połowę więcej niż w 1997.

Autor raportu, profesor Patrick Parkinson z Uniwersytetu w Sydney przyznaje, że najczęstszą przyczyną takich przypadków, jest rozpad rodzin. – W ciągu jednego pokolenia podwoiła się liczba dzieci do lat 15, których rodzice nie żyją ze sobą – mówi profesor i jednocześnie dodaje: – Nie obserwujemy jednak widocznego zwiększenia liczby rozwodów dlatego, że znaczna część tych rodzin żyła w konkubinatach, które rozpadają się cztery razy częściej niż małżeństwa.

Co za tym idzie? Jedna czwarta osób w wieku 16-24 lat cierpi na zaburzenia psychiczne, najczęściej przejawiające się samookaleczeniami. Przez ostatnią dekadę zanotowano 66% wzrost liczby tego typu przypadków, wśród dzieci w wieku 12- 14 lat, oraz 90% więcej dziewcząt w wieku 15-17 lat, które na skutek samookaleczeń trafiły do szpitali.

Profesor ściśle wiąże ze sobą rozpadające się związki rodziców oraz zachowania nastolatków i wzywa władze do podjęcia odpowiednich działań, mających na celu walkę z obydwoma zjawiskami.

Kuba Klimkowicz
abc.net.au

 

fot. sxc.hu

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

134 komentarze

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra