Z kraju

Ekspert IPN: Ukrainie będzie potrzebna denazyfikacja

O alarmującej sytuacji za naszą wschodnią granicą, z dr. Wojciechem Muszyńskim z Instytutu Pamięci Narodowej, uczestnikiem seminariów „Polska-Ukraina; trudne pytania”, rozmawia Aleksander Szycht.

Na Ukrainie coraz silniej wtłacza się ludziom do głowy kult OUN-UPA i jej ideologii, czyli skrajnej odmiany nazizmu. Jak ten proces może ocenić człowiek zajmujący się na co dzień zbrodniczością niemiecką i rosyjską, w postaci nazistowskiej i sowieckiej?

– Trzeba przyznać, że do tej pory we współczesnej Europie, po upadku żelaznej kurtyny w żadnym kraju Europy dotkniętym drugą wojną światową (gdzie miały miejsce okropne zbrodnie w wydaniu niemieckich nazistów, bądź też ich kolaborantów) nie byli kultywowani brunatni zbrodniarze. Nie stawiano im pomników, nie byli chwaleni w mediach, nie była na ich legendzie budowana tożsamość społeczna. Jedynym krajem, w którym się to aktualnie dzieje jest Ukraina. A dzieje się to na naszych oczach, w momencie kiedy świat na to patrzy i nic nie mówi.

Mało kto, a dotyczy to także ekspertów, zachodnich historyków, ludzi z politycznych elit, zdaje sobie sprawę co robiła Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów, w obu wydaniach: Melnyka i Bandery. Jej działacze mają w swoim „dorobku” zbrodnie przeciwko ludzkości: na Polakach, Żydach, Ormianach, Rosjanach, czy nawet Czechach i wszelkich innych narodach, które mieszkały na terenach, gdzie działała ta organizacja. Zgodnie z ideologią ukraińskiego szowinizmu mordowano wszystkie osoby, które nie miały w sobie krwi ukraińskiej. Czasami zdarzały się wyjątki: np. gdy ktoś miał ojca Ukraińca i matkę Polkę, pozwalano mu zmazać tę „hańbę” poprzez zamordowanie tejże matki – wówczas jego ukraińskość stawał się bezdyskusyjna. Jednak generalnie to, co OUN prezentował, był to nazizm, czyli rasizm w wydaniu niemieckim, który został zmodyfikowany do realiów ukraińskich.

Zmiany były dość kosmetyczne, a chodziło o to, żeby nie mówiono, że Ukraińcy kopiują w stu procentach Adolfa Hitlera. Od strony wizualnej starano się to ubrać w ukraińskie wyszywanki, jednak wewnętrznie po tych modyfikacjach ideologia ta stała się wyjątkowo przerażająca i odrażająca. Początkowo nie wyglądało to tak „strasznie”. OUN promował to samo, co Hitler i jego otoczenie: nowoczesność, czy kult ciała. Uważali np., że ruchy nudystów są bardzo korzystne jako powrót do pewnego rodzaju pierwotności, czegoś co zostało zniszczone w człowieku przez cywilizację.

Ale za tym wszystkim szedł bardzo skrajny, rasistowski przekaz, że Ukrainiec jest jedynym uprawnionym do zamieszkiwania na obszarach, do których rościła sobie prawo OUN. Oczywiście OUN miała być reprezentantem wszystkich Ukraińców. Nie dopuszczano bowiem opcji, że prócz niej mogą funkcjonować jakiekolwiek inne polityczne ugrupowania ukraińskie. Na to zgody nie było i OUN miała stanowić jedyną partię. To się oczywiście nazywa totalitaryzm. Ideologia OUN była swoistym zlepkiem totalitaryzmu, szowinizmu, dodatkowo w wydaniu ekstremalnie rasistowskim – tym samym była radykalniejsza odmiana nazizmu.

Mówił Pan, że nie ma takich przykładów budowania tożsamości na podstawie nazizmu czy totalitaryzmu w Europie. Natychmiast jednak nacjonaliści ukraińscy postawią zarzut, iż nie ma Pan racji, bo nawiązuje się do SS na Łotwie, czy struktur sowieckich w Rosji. Dla nas jest to oczywista manipulacja, ale dla przeciętnego zjadacza chleba nie musi być to jasne.

– To może wytłumaczmy to Czytelnikom. Tak się akurat składa, że Łotysze czczą członków Legionu Łotewskiego, który był stworzony, by walczyć z okupantem sowieckim. Natomiast OUN najpierw kolaborował z Niemcami i tam się wykazał najbardziej przy mordowaniu Żydów w latach 1941-42. Później obrazili się na swoich niemieckich protektorów i rozpoczęli rzeź Polaków. Natomiast w styczność bojową z Sowietami weszli dopiero później, od początku 1944 roku.

Sowieci byli dla OUN wrogiem „zewnętrznym” drugiej kategorii. Dla tej organizacji najważniejsze było, żeby tereny Wołynia, Małopolski Wschodniej najpierw oczyścić z „wroga wewnętrznego”: Polaków, Żydów i innych. A dopiero później na „czystej etnicznie Ukrainie” rozpocząć wojnę z sowietami o wolność. Tam było zupełnie odwrotnie niż na Łotwie, gdzie jednak nie po to wstępowano do Legionu Łotewskiego, aby mordować Żydów czy Polaków, tylko po to, aby walczyć z Sowietami – to po pierwsze. Po drugie co ich odróżnia od np. ukraińskiej 14 Dywizji Grenadierów SS to fakt, iż był tam pobór przymusowy. Rząd kolaboracyjny wydał dekret, że mężczyźni mają się stawić do formacji, jeśli nie to zostaną potraktowani jako dezerterzy.

Co do Rosji, to nie pamiętam, by rząd Putina głosił, iż formacje Własowa są rosyjskimi bohaterami oraz wzorem dla młodych Rosjan. Jeśli zaś chodzi o wytłumaczenie, że w Rosji buduje się na zbrodniarzach sowieckich, to jest jednak kwestia skali: w Moskwie jednak otwarcie pisze się, że NKWD popełniała zbrodnie – we Lwowie i Kijowie UPA i SS-Galizien uważane są za aniołów. Po drugie nawet jeśli tak jest – to nacjonaliści ukraińscy sami by się skompromitowali, usprawiedliwiając swoje działania wzorowaniem się na polityce rosyjskiej, której tak bardzo nienawidzą. Byłoby to nawet dosyć zabawne. Powoływać się też mogą, w celu usprawiedliwienia swojej patologii na każdy wyjątek od reguły, w historii wszystkich armii świata, ale człowiek inteligentny, z jakąkolwiek wiedzą w temacie, dostrzeże w tym od razu niezbyt skomplikowaną manipulację.

Proszę jeszcze powiedzieć coś jeszcze w kwestii porównania esesmanów łotewskich i ukraińskich. Chciałem zatrzymać się przy wątku potencjalnych prób ratowania się nacjonalistów ukraińskich poprzez OUN melnikowski.

– Tam był bardzo silny podział. Z jednej strony OUN Melnyka, który od początku szedł w stronę ścisłej kolaboracji z III Rzeszą. I z drugiej strony OUN Bandery, który po próbie kolaborowania i pogromie Żydów we Lwowie przechodzi w teorii, po rozpędzeniu „rządu Stećki” do podziemia. A właściwie półpodziemia, bo to oni tworzą policję kolaboracyjną na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej i zaczynają brać masowy udział w eksterminacji Żydów.

Kiedy tworzą się z nich formacje policyjne (Schutzmanschaften) zaczynają to już robić z rozkazu niemieckiego. Kiedy bowiem czynili to na własną rękę – we Lwowie tłumy szalały po mieście z pałkami i zabijały Żydów, Niemcy uznali to za coś niepoważnego i nieestetycznego. Niemcy lubią estetykę i realizację wytyczonego celu – w tym wypadku wymordowanie wszystkich Żydów. Ukraińcy stawiali na działania spontaniczne, masowy pogrom, niczym z imperium carów. Niemcy chcieli to ukrócić i to także z tego powodu aresztowali Banderę oraz jego rząd (w teorii Stećki), który chciał we Lwowie zacząć urzędować. A jego ludzi wysłano do typowej „policyjnej” pracy przy masowym mordowaniu Żydów na terenie zajętych obszarów. Taka właśnie była ich rola i to tam się nauczyli mordować masowo ludzi. Wówczas Niemcy nauczyli OUN-owców metodyki mordu. Później Ukraińcy wykorzystali te doświadczenia przy organizacji ludobójstwa Polaków na Wołyniu czy w Małopolsce Wschodniej.

Dobrze ale czepię się tutaj Schutzmanschaften, ponieważ Pan je wymienił. Nacjonaliści ukraińscy natychmiast powiedzą, że wstępowali do nich także Polacy.

– Udział Polaków w tych formacjach nie jest jeszcze do końca zbadany, ale nie wygląda to, żeby można było mówić o jakiś znaczącym ich udziale, czy nawet porównywalnym z udziałem Ukraińców. Wiemy na pewno, iż był bardzo niewielki liczbowo. Faktycznie istniał jeden batalion policji granatowej, który brał udział w walkach na Wołyniu po stronie niemieckiej, a przeciwko UPA. Jego żołnierzami były zarówno osoby z policji granatowej tam oddelegowane, jak i ludzie miejscowi, z tych wsi, jakie zostały spalone, a mieszkańcy wymordowani. Walczyli z UPA bo szukali zemsty za swoich najbliższych, którzy zostali wymordowani. To oczywiste, że wstępowali do tych formacji zdesperowani ludzie, nie tylko ci, którzy chcieli się zemścić, lecz także ci pragnący dostać broń i uratować swoją rodzinę.

Wspomniał Pan o obszarach, do których rościła sobie prawo OUN. Może warto by to uściślić, jak daleko sięgają ambicje czy też apetyty terytorialne ukraińskich nacjonalistów.

– Najlepszą literaturą w tym temacie jest praca doktora Stanisława Skrzypka „Ukraiński Program Państwowy”, wydana na emigracji – w latach 40. i 60. – przedrukowana niedawno na łamach wydawanego przeze mnie pisma „Glaukopis”. W skrócie można powiedzieć „Od Kaukazu po Kraków”. To zależy o jakim momencie historycznym istnienia ukraińskiego ruchu nacjonalistycznego mówimy, bo jest to dosyć płynne. Jeśli chodzi o wschód uznają oni, że wszystkie tereny zamieszkałe przez kozactwo, czyli np. Kubań (Kozacy z samej swojej genezy mają być rzekomo Ukraińcami) są ukraińskie. Oczywiście Kozacy nigdy się nie czuli Ukraińcami, szczególnie Kozacy Tereccy czy kubańscy, ale propaganda neobanderowska idzie w tym kierunku. Co więcej, nawet w części ośrodków na zachodzie akceptuje się to jako ciekawy pogląd na historię.

Z jednej strony jest to więc Kaukaz jako naturalna granica państwowości ukraińskiej. Dalej apetyty sięgają po Morze Kaspijskie, ponieważ nacjonaliści ukraińscy uznawali, że dla Ukrainy jest niezbędne, aby posiadać własnych złóż ropy. W związku z tym, że są to tereny bardzo roponośne uznano tym samym, że maja charakter ukraiński. Na północy pokrywa się to mniej więcej z aktualną granicą białorusko-ukraińską, z niewielkimi korektami, na rzecz Ukrainy rzecz jasna. Wyjątek stanowiło Polesie, do którego większości obszaru ukraińscy nacjonaliści także zgłaszają pretensje.

I są oczywiście pretensje terytorialne wobec Polski. Pierwotne założenia dotyczyły Wołynia i całej Małopolski Wschodniej. To się udało z pomocą Sowietów, rzekomo „największego wroga Samostijnej Ukrainy” nieomal w całości zrealizować. Do tego dalsze pretensje sięgają tzw. Zacurzonia, czyli dawnej Guberni Chełmskiej, która została włączona do Ukrainy w wyniku Traktatu Brzeskiego w 1918 roku, a także większości Podkarpacia. Tam także, według ich twierdzeń mieszkają Ukraińcy, bądź spolonizowani Ukraińcy. Absolutne minimum, które chcą, to granica na Sanie (hasło: Lachy za San). Jednak tak naprawdę, gdy się ogląda ich mapy, lub też czyta się to, co piszą można spostrzec, że ich apetyty na tym się nie kończą. Tak naprawdę według śmielszych koncepcji granica powinna być na Wiśle (!). I albo Kraków powinien należeć do Ukrainy, albo zechcą pozostawić go Polsce.

Tutaj nie ma zgodności między nimi. Przy czym w tych rozważaniach Lublin i Radzyń Podlaski to już w koncepcjach tych bardziej śmiałych działaczy bezsprzecznie ukraińskie ziemie… Zasiedlone według nich przez Ukraińców, lub Polaków pochodzenia ukraińskiego, których się zukrainizuje na powrót, albo się ich wymorduje. Tego się oczywiście nie mówi wprost, ale między wierszami dokładnie tę nutkę słychać.

Jak Pan określi zadziwiającą politykę lewicowej „Gazety Wyborczej” w tej kwestii? Nieomal wszędzie tropi faszyzm, jej teksty od lat działają na korzyść rozwoju na Ukrainie skrajnie toksycznej odmiany ideologii totalitarnej jaką jest banderyzm.

– Teksty „Wyborczej” korzystne dla rozwoju neobanderyzmu nie powinny dziwić. Mieliśmy już do czynienia z nie mniej egzotycznym paktem Ribbentrop-Mołotow. I jeśli będzie trzeba, w polowaniu na Polskę neobanderowcy połączą się z Rosją, mimo iż tak bardzo jej nienawidzą. To ludzie, którzy się nie cofają nieomal przed niczym. Oczywiście oczyma przeciętnego człowieka jest to zadziwiające i trudno jest mu taką „przyjaźń” sobie wyobrazić, a tym bardziej wyjaśnić. W takim kontekście można też wyciągnąć wnioski o jakiejś grze na osłabienie Polski, jako podmiotu politycznego w tej części Europy.

Istnieje także to złudne marzenie, iż silna Ukraina scementowana tą ideologią rasizmu i szowinizmu w wydaniu OUN stanie się takim potężnym bastionem, który zdoła się oprzeć rosyjskiemu parciu na zachód. Nie sądzę, by to parcie było tak silne, jak Gazeta Wyborcza chce nam pokazywać. Trudno nie stwierdzić, że jest to tak zwane wypędzanie diabła belzebubem. Tworzenie takiego państwa, opartego na fałszu, na fałszywej ideologii samej z siebie, na rasizmie, faszyzmie i wszystkich tych herezjach XX wieku, które znamy i które doprowadziły do tego do czego doprowadziły, stanowi błąd sam w sobie.

Rosyjska propaganda bowiem w ogóle nie musi się martwić niczym na temat Ukrainy. Nie są potrzebne żadne prowokacje z tym związane. Wystarczy, że raz, drugi, trzeci wyślą ekipę, która nakręci pochód we Lwowie, gdzie noszone są runy SS, flagi niemieckie, gdzie wychwala się mordy na Wołyniu itd. Wystarczy, iż się wyśle ekipę do sił ATO na wschodzie Ukrainy. Tam z kolei ludzie z batalionu Azow noszą oficjalnie uznane przecież przez ukraiński MON naszywki ze słońcem SS. To jeden ze znanych symboli. Żołnierze noszą na hełmach runy SS, kultywowany jest etos Waffen SS, co jest widoczne w wielu gadżetach, które ci żołnierze na sobie mają.

Wszystko to powoduje, że ta Ukraina, która miała być silnym bastionem oporu przeciwko Rosji, tak naprawdę jest słaba. Przegrywa w momencie, kiedy na zachodzie te filmy są pokazywane i ludziom zaczynają otwierać się oczy. I zwykli mieszkańcy Europy, nawet politycy, zaczynają się dziwić, że „my tu wspieramy Ukrainę, a oni kultywują Adolfa Hitlera oraz jego ideologię?”. Oczywiście na początku nie wierzono w to, uważano, iż jest to rosyjska manipulacja. Sądzono, że dziennikarze to opisujący są opłacani przez Kreml itd. Jednak w momencie, kiedy trwa to już trzy lata, a te filmy z marszów są takie same i powstają ciągle nowe – coraz więcej ludzi mówi: „Nie wierzyliśmy w to rok dwa lata temu, ale w tym momencie kiedy to ciągle widać chyba coś w tym jednak jest”.

W konsekwencji Ukrainie będzie potrzebna denazyfikacja. Ba, już teraz jest ona potrzebna. Nie wiem, czy jeszcze w tej chwili całej Ukrainie, ale z pewnością elitom ukraińskim i to bardzo szybko. O ile chcą oni, przy tej konstelacji, po zwycięstwie Trumpa, rządzić tym krajem to muszą przeprowadzić denazyfikację. Trudno sobie w tej chwili na poczekaniu wyobrazić, jak to miałoby wyglądać. Przede wszystkim, jeśli mają zamiar stanowić partnera choćby dla nas, powinni rozpocząć od masowego demontażu pomników Bandery. Tragedią byłaby sytuacja, gdyby, czysto hipotetycznie, Putin zajął wschodnią Ukrainę, a na zachodzie pozostałyby władze banderowskie, czyli taki „bander land”, jak nazywają to sami Ukraińcy. Wszystkie scenariusze są możliwe przy obecnych realiach. Tak wiec denazyfikacja Ukrainy, całej Ukrainy musi być zrobiona teraz, jak najszybciej. Problem w tym kto miałby tego dokonać?

Aby zniwelować efekt, że cokolwiek się u nich dzieje wyciąga się u nas: albo wyjątki od reguły, albo zbrodnie wymyślone, bądź zmanipulowane: „Łupaszkę” i Dubinki, „Burego” i Zaleszany, Pawłokomę i „Wacława”. Różni „życzliwi”, działający jakoby na rzecz „pojednania” twierdzą, że i my zachowywaliśmy się tak samo…

– Chodzi tutaj o to by zniszczyć rodzący się u nas kult Żołnierzy Wyklętych i zbrukać tych ludzi, którzy absolutnie do samego końca poświęcając się, ginęli za to, aby Polska stała się wolna. Nie było ich celem mordowanie ludności cywilnej, ale walka z komunistami, z okupacją sowiecką. Liczyli na to, że wybuchnie III wojna światowa i ich trud nie pójdzie na marne. Oczywiście ta wojna nie wybuchła a oni zginęli, ale ich czyn i poświęcenie dla Ojczyzny zostało odkryte przez młode pokolenie Polaków, które chce się na nich wzorować. Chce z nich brać przykład, jako z czystego symbolu miłości Ojczyzny.

W tym momencie GW i inne środowiska wyprowadzają swoje teorie na ten temat, mówiąc że np. Pawłokoma, czy też akcje „Burego” były już nie czystką etniczną, tylko ludobójstwem. Czyli odwraca się zupełnie znaczenia: dla nich do tej pory Wołyń i zabicie 150 tys. Polaków z premedytacją – nie było ludobójstwem. Natomiast zabicie mniej lub bardziej przypadkowo 30 czy 50 osób w jakiejś wsi – już tym ludobójstwem jest. Ignorują tutaj wszelkie zasady, proporcje i uczciwość. To jest hucpa i granie na tym, że ludzie, którzy mało czytają i kiepsko znają historię, będą wstrząśnięci samym faktem, że „Bury” zabił kilkadziesiąt osób. Nie chcę tu wchodzić w szczegóły, ale pragnę powiedzieć z całą stanowczością, że nie było celem „Burego” mordowanie cywilów w żadnej z wsi. Nie istniało to w optyce tego człowieka – to po pierwsze.

Po drugie – cały przebieg akcji „Burego” w Zaleszanach został zmanipulowany. Żołnierz ten jest wykorzystywany z jednej strony jako symbol, który ma obrzydzić młodemu pokoleniu Polaków Żołnierzy Wyklętych i cały ten etos. A z drugiej strony ma też pełnić funkcję rehabilitowania OUN-UPA. Bo od razu podkłada się rozwiązanie: „Patrzcie oni mordowali tak samo jak OUN-UPA. W związku z tym banderowcy nie byli tacy wyjątkowi… Nie byli tacy źli. Skoro wszyscy mordowali to dlaczego potępiać to biedne UPA”. To dość humorystyczna logika na zasadzie: „Jeśli wszystkie dziewczyny w tym pokoju są lekkiego prowadzenia to żadna z nich nie może być tą najgorszą”.

W tym momencie wkracza taka właśnie retoryka, jaką stosują neobanderowcy oraz ludzie, którzy się wydają im sprzyjać, tacy jak Maria Przełomiec. Ona wyraźnie w jednym ze swoich programów dała do zrozumienia, że „UPA to tacy ukraińscy Żołnierze Wyklęci”.

– Powoduje to efekt rozmywania odpowiedzialności za zbrodnie, jaki odbywa się na poziomie czytelników, czy widzów. Od razu można założyć, iż duża grupa osób, które się na tym nie znają może powiedzieć: „A to ciekawe rzeczywiście tacy sami jak nasi Żołnierze Wyklęci, czyli Polska i neobanderowska Ukraina ma ze sobą więcej wspólnego, niż dotąd myślałem. Czyli nie tylko papierosy tanie i tania wódka, ale mamy też wspólną historię”. Owszem mamy, tylko dopiero teraz, po filmie „Wołyń”, ludzie zaczynają odkrywać, jak ta historia jest straszna i w jaki sposób była do tej pory zmanipulowana. Wykrzywiana dla jakichś dziwnych celów przez konkretne osoby, które próbują rehabilitować OUN-UPA.

Dla przykładu próba wycięcia z noweli Ustawy o IPN kwestii zbrodni ukraińskich, co na Komisji Sejmowej usiłował robić pan Święcicki. Sam to obserwowałem. Mówił retoryką: A to są właściwie już kwestie wyjaśnione, już nie ma co do tego wracać, nie ma co tu badać, zostawmy to. Najważniejsze jest to, aby była zagłada Żydów. A ja uważam, że nie. Zagłada Żydów to oczywiście sprawa tragiczna, ale zagłada Polaków na Wołyniu czy w Małopolsce Wschodniej także ma swój tragiczny wymiar – nie można przeciwstawiać sobie ofiar i grać na ich tragedii.

Na Ukrainie popularny jest argument, który serwuje się jednak bardzo często w Polsce. A mianowicie, że partie skrajnie prawicowe i populistyczne zyskały u naszych sąsiadów 1,5% a w Polsce 15%. Nacjonaliści ukraińscy wymieniają tu Kukiz’15 czy Korwina.

– Haczyk tkwi w tym, iż niemal wszystkie partie na Ukrainie zaakceptowały fundamenty neobanderowskie, nawet jeśli co chwila nimi nie epatują. To argument z cyklu: u nas nic się wcale złego nie dzieje. Cóż z tego, że dajmy na to Batkiwszczyna, czy jakaś inna partia nie ma w swoim logo kolorów czarnego i czerwonego, skoro oni uznają Banderę za swój ideowy wzór i najlepszego syna Ukrainy w XX wieku. A co z tego, iż ci którzy mają w swoich logach kolory, bądź symbole banderowskie itd. zdobyli tylko 1,5%, skoro ideologia ukraińskiego nacjonalizmu jest realizowana przez inne partie w mainstreamie?

Partie, które pozornie wydają się bardzo proeuropejskie, wyważone, spokojne w przekazie. Wychodzi jeden, drugi polityk i oświadcza: „Ukraina chce do Europy”, a w piątej odpowiedzi na pytanie ten sam polityk mówi: „Tak właśnie odsłaniamy pomnik Bandery, nowy pomnik Szuchewycza, pomnik UPA” i innych watażków, którzy mają na rękach krew Polaków i Żydów. To ja nie rozumiem, jak u nich ta europejskość wygląda. Wszystkie partie na Ukrainie, jakie są na prawo od komunistów, są skażone tym wirusem nacjonalizmu. Dramat tego kraju polega też na tym, że z jednej strony wymaga denazyfikacji, a z drugiej dekomunizacji. I nie widzę na razie na Ukrainie takiej siły politycznej, która mogłaby się tego zadania podjąć. A ktoś w końcu musi: Wschód, albo Zachód i chyba każdy będzie miał swoją opinię, co jest korzystniejsze. My mamy swoją optykę polską.

Dziękuję za rozmowę.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

518 komentarzy

518 Komentarzy

 1. ScottBen

  23 listopada 2017 at 03:20

 2. Darwin Horan

  23 grudnia 2017 at 09:10

  I value the post. Great.

 3. Pingback: wordpress support

 4. Pingback: buy china goods

 5. Pingback: smart watch

 6. Pingback: 816-524-0404 bankruptcy

 7. Pingback: matthew pillmore

 8. Pingback: www.drone-works.com

 9. Pingback: learn more

 10. Pingback: starta casino

 11. Pingback: Office website

 12. Pingback: Cheap Oakley Sunglasses

 13. Pingback: Click This Link

 14. Pingback: file chapter 7 chapter 7

 15. Pingback: Removal

 16. Pingback: Flowers Singapore

 17. Pingback: Lotto Dominator Reviews

 18. Pingback: how to make money with graphic design online

 19. Pingback: licensed moneylender

 20. Pingback: licensed moneylender

 21. Pingback: סופר סתם בלוד

 22. Pingback: free psn codes generator

 23. Pingback: dos games

 24. Pingback: jake burgess

 25. Pingback: pewność siebie

 26. Pingback: USAA home

 27. Pingback: Allstate auto quote

 28. Pingback: geico.com

 29. profit squirrel review

  17 stycznia 2018 at 21:54

  Great post and thanks for sharing. Please keep it up. All the best.

 30. Pingback: Office website

 31. Pingback: xyz資訊工坊

 32. Pingback: wedding gowns toronto

 33. Pingback: phen375 ingredient

 34. Pingback: Sell Any Mobile

 35. Pingback: Fast payday

 36. Pingback: truth mogul

 37. Pingback: mp3

 38. Pingback: 24 hour boiler repair st johns wood

 39. Pingback: Buy Bitcoin

 40. Pingback: スーパーコピーブランド

 41. Pingback: Bitcoin

 42. Pingback: Bitcoin

 43. Pingback: Buy Viagra Online

 44. Pingback: Read Full Report

 45. Pingback: Fonte

 46. Pingback: alitadie.com

 47. Pingback: emp jammer

 48. Pingback: cazzo grosso

 49. Pingback: Technologia

 50. Pingback: crazy bulk reviews

 51. Pingback: pharmacie en ligne luxembourg

 52. Pingback: Cheap Oakleys

 53. Pingback: love

 54. Pingback: ice totally gaming

 55. Pingback: buy china goods

 56. Pingback: בשר בית יוסף

 57. Pingback: instagram takipçi satın al

 58. Pingback: instagram takipçi satın al

 59. Pingback: plazas en Qatar

 60. Pingback: pirater un compte facebook

 61. Pingback: Mainostoimisto

 62. Pingback: دانلود سریال شهرزاد سوم

 63. Pingback: buy viagra online

 64. Pingback: check it out

 65. Pingback: sophia

 66. Pingback: instagram hack

 67. Pingback: UPW London Tickets

 68. Pingback: 15 Minute Manifestation Review

 69. Pingback: altin fiyatlari ne olur

 70. Pingback: employeelogin.org

 71. Pingback: Homepage

 72. Pingback: good places to eat

 73. Pingback: Twitter sign in

 74. Pingback: https://helios7blog.wordpress.com/2017/10/06/worlds-longest-insect-lives-in-china/ {Helios7blog.wordpress.com|have a peek at this web-site|Source Blog|have a peek here|Check This Out|helios7blog.wordpress.com|this contact form|navigate here|his comment is

 75. Pingback: best full face mountain bike helmet

 76. Pingback: 24 hour plumbers ealing

 77. Pingback: 192.168.l.l

 78. Pingback: https://1921681254.online/

 79. Pingback: hoar

 80. Pingback: gas engineer

 81. Pingback: list of porn sites

 82. Pingback: putlockerworld.com

 83. Pingback: real123movies.com

 84. Pingback: 720psinema.com

 85. Pingback: Girl Porn

 86. Pingback: شهرزاد سوم

 87. Pingback: Homepage

 88. Pingback: macys insite

 89. Pingback: شهرزاد چهارم

 90. Pingback: دانلود سریال شهرزاد قسمت سوم

 91. Pingback: melasma pictures black skin

 92. Pingback: amica car insurance

 93. Pingback: stick games

 94. Pingback: transfer services

 95. Pingback: Nürnberg

 96. Pingback: http://2ch-ranking.net/redirect.php?url=https://www.viki.com/users/serezham2pnf_581/about

 97. Pingback: http://2ch-ranking.net/redirect.php?url=http://forum.pccentre.pl/user/21087-aniii/

 98. Pingback: cara bermain judi dadu android

 99. Pingback: Sanitär

 100. Pingback: around me business listing

 101. Pingback: Blacked Brandi Love

 102. Pingback: Continue Reading

 103. Pingback: Get More Information

 104. Pingback: read more

 105. Pingback: دانلود سریال شهرزاد

 106. Pingback: MILF Porn

 107. Pingback: newborn photography

 108. Pingback: http://vreporn.com/

 109. Pingback: Bourn hall clinic

 110. Pingback: Lisa Ann Porn Comeback

 111. Pingback: Crypto Currency

 112. Pingback: IPhones and accessories

 113. Pingback: Asbestos Watch Brisbane

 114. Pingback: https://1-2-3-webportal.de/

 115. Pingback: chipotle menu

 116. Pingback: white noise mp3

 117. Pingback: visit this website

 118. Pingback: reputation protect

 119. Pingback: HOLE DISTANCE(64MM)

 120. Pingback: Situs Poker Online

 121. Pingback: http://clubpenguin-codes.com/

 122. Pingback: watch action movies

 123. Pingback: Travel Deals

 124. Pingback: cheap prescription ray ban sunglasses

 125. Pingback: Going Here

 126. Pingback: look at more info

 127. Pingback: Online Casinos

 128. Pingback: beleza brasileira

 129. Pingback: Casino Slots

 130. Pingback: PDF Files

 131. Pingback: Click This Link

 132. Pingback: Interior Design Ideas

 133. Pingback: abogados en los angeles california

 134. Pingback: wedding photographer CT

 135. Pingback: how to remove credit inquiry

 136. Pingback: reverse mortgage lenders in california

 137. Pingback: Pot O'Dongs Eva Notty Carolina Sweets

 138. Pingback: Pussy Pressure Points Julia Ann

 139. Pingback: How To Diy Aquaponics

 140. Pingback: david sammon

 141. Pingback: matthew pillmore

 142. Pingback: Read This

 143. Pingback: cheap christian louboutin flats

 144. Pingback: https://www.google.nl/url?sa=t&source=web&url=https://www.forbiddenplaygroundxxx.com

 145. Pingback: wnetrz

 146. Pingback: instagram bot

 147. Pingback: http://www.eyekonik.com

 148. Pingback: drone works binghampton ny

 149. Pingback: great site

 150. Pingback: Homepage

 151. Pingback: วิธีทําให้ผิวขาวง่ายๆ

 152. Pingback: plumber savannah ga

 153. Pingback: locksmith near me

 154. Pingback: driver acer aspire es 11 windows 10

 155. Pingback: paris license plate

 156. Pingback: Visit This Link

 157. Pingback: ray ban canada sale

 158. Pingback: Full Report

 159. Pingback: payday loans no brokers or fees

 160. Pingback: http://locksmitheastlondon28371.fireblogz.com

 161. Pingback: watch movies online

 162. Pingback: my latest blog post

 163. Pingback: adult videos

 164. Pingback: Nia

 165. Pingback: Glennis

 166. Pingback: online shopping

 167. Pingback: Evalyn Raes

 168. Pingback: Cinthia

 169. Pingback: click this site

 170. Pingback: montaj aer conditionat

 171. Pingback: Fake Oakley Ten Sunglasses

 172. Pingback: discoteche versilia

 173. Pingback: Kviklån

 174. Pingback: low carb diet

 175. Pingback: weight loss system

 176. Pingback: The Red Tea Detox

 177. Pingback: Ivo site

 178. Pingback: Hardy Sandhu

 179. Pingback: https://laala-stuff.tumblr.com/post/171955238041/niezwyka-fototapeta-plakat-czy-naklejka

 180. Pingback: link

 181. Pingback: http://webgameshub.com/profile/florine1153

 182. Pingback: Viagra Sans Ordonnance

 183. Pingback: amolatina review

 184. Pingback: michael kors outlet wallet

 185. Pingback: heath anthony butler

 186. Pingback: Nâng Mũi S Line

 187. Pingback: Exchange Cryptocurrency to US Dollars

 188. Pingback: data cente equipment recycling

 189. Pingback: laptop recycling

 190. Pingback: old computer equipment recycling

 191. Pingback: club barcelona

 192. Pingback: free coupons code

 193. Pingback: Phẫu Thuật Hàm Hô Bao Nhiêu Tiền

 194. Pingback: roofing Cork

 195. Pingback: jake burgess springfield mo

 196. Pingback: Analisa Ihsg hari ini

 197. Pingback: link

 198. Pingback: Rich Fucks Part 3 Bridgette B Isiah Maxwell

 199. Pingback: funny

 200. Pingback: moms teach sex katya rodriguez lucas frost tia cyrus share with mommy

 201. Pingback: Moriah Mills Bouncing Booty Digital Playground

 202. Pingback: stormy's secret stormy daniels keiran lee

 203. Pingback: Url addresss

 204. Pingback: jake burgess springfield mo

 205. Pingback: Clairvoyance

 206. Pingback: oakley australia location

 207. Pingback: tamil movies download

 208. Pingback: siofok taxi

 209. Pingback: recomiendame una puta

 210. bhrErugh

  2 maja 2018 at 00:30

  viagra buy online online viagra online cheap viagra [url=http://viagraazmhj.com/#]online viagra[/url]

 211. Pingback: business

 212. Pingback: old computer recycling

 213. Pingback: read what he said

 214. Pingback: buy viagra

 215. Pingback: marble cleaning company

 216. Pingback: Promotional products australia

 217. Pingback: xxx

 218. Pingback: canada goose aliexpress

 219. Pingback: post

 220. Pingback: Website

 221. Pingback: drone works ny

 222. Pingback: matthew pillmore

 223. Pingback: aaron woodman

 224. Pingback: Email Scraper

 225. Pingback: Economy White Kitchen Bib Aprons - Select Color : White

 226. Pingback: Herpes symptom information

 227. Pingback: busy z bodenskiego do polski

 228. Pingback: https://www.acheinabaixada.com.br/

 229. Pingback: cunt

 230. Pingback: Brawl Stars Hack

 231. ngfErugh

  15 maja 2018 at 17:13

  viagra review https://mo-basta.org/ buy viagra soft online [url=https://mo-basta.org/#]https://mo-basta.org/[/url]

 232. Pingback: xrated

 233. Pingback: PouchDB

 234. Pingback: total shit scam

 235. Pingback: rubbish

 236. Pingback: Brief Review

 237. Pingback: knob

 238. Pingback: discoteche versilia

 239. Pingback: kunt

 240. Pingback: Brakhage

 241. Pingback: capodanno versilia

 242. Pingback: Cheap Kids Clothes

 243. Pingback: Related Site

 244. Pingback: James Vertzayias

 245. Pingback: iphone Wholesale

 246. Pingback: https://www.monastuce.net/12-methodes-pirater-compte-facebook-1ere-partie/

 247. Pingback: fotos de putas

 248. Pingback: http://twynedocs.com/index.php?title=Beneficial_Interior_Design_Tips_To_Spruce_Up_Your_Household..._Advice_No._20_From_897

 249. Pingback: bigg boss 12 watch online

 250. Pingback: http://kiehlmann.co.uk/How_To_Pick_The_Ideal_Motor_Vehicle_For_You..._Information_Number_48_From_641

 251. Pingback: payday loan

 252. Pingback: Finity Group

 253. Pingback: facebook exposed

 254. Pingback: https://medium.com/@brown0980/6-tips-on-the-best-ways-to-attract-women-5e0434e5c4c {Click Here|Clicking Here|Go Here|Going Here|Read This|Read More|Find Out More|Discover More|Learn More|Read More Here|Discover More Here|Learn More Here|Click This Link|Vi

 255. Pingback: dick

 256. Pingback: honey comb blind

 257. Pingback: gay

 258. Pingback: drone works ny

 259. Pingback: train status

 260. Pingback: matthew pillmore vip enterprises7c1185cc

 261. Pingback: semen

 262. Pingback: skripsi sistem informasi manajemen

 263. Pingback: aaron woodman consulting

 264. Pingback: Nâng Mũi Hàn Quốc Bao Nhiêu Tiền

 265. Pingback: aaron woodman

 266. Pingback: mongering in tijuana

 267. Pingback: James Vertzayias

 268. Pingback: Window Replacement Atlanta

 269. Pingback: Paths Center

 270. Pingback: sadist

 271. Pingback: TenerifeForum

 272. Pingback: knob

 273. Pingback: Carpet cleaning

 274. Pingback: Chiropractor Oak lawn

 275. Pingback: Read Full Report

 276. Pingback: garageband windows download

 277. Pingback: optindatalist love it

 278. Pingback: jizz

 279. Pingback: بهترین وکیل تهران

 280. Pingback: xrated

 281. Pingback: puss

 282. Pingback: James Vertzayias

 283. Pingback: see

 284. Pingback: Mexico SEO

 285. Pingback: discoteche forte dei marmi

 286. Pingback: copywriter

 287. Pingback: how to get rid of dry lips

 288. Pingback: porn with thai girls

 289. Pingback: professional url shortener

 290. Pingback: adobe

 291. Pingback: Garageband PC Windows Download

 292. Pingback: slut

 293. Pingback: James Vertzayias

 294. Pingback: Ivanka Mcdonagh

 295. Pingback: skank

 296. Pingback: Restaurante Acapulco

 297. Pingback: P.I. Network

 298. Pingback: knob

 299. Pingback: دستگاه مهرسازی ارزان

 300. Pingback: craigslist cleveland

 301. Pingback: wedding photographer hamilton

 302. Pingback: Clyde Hollick

 303. Pingback: male breast gland removal

 304. Pingback: Dr. Robert Smith Newcastle

 305. Pingback: pola

 306. Pingback: XXX PORN

 307. Pingback: Token Black Hat Forum

 308. Pingback: orgas

 309. Pingback: this post

 310. Pingback: Colaborar Unopar

 311. Pingback: Home Page

 312. Pingback: iPhone repairs Canterbury

 313. Pingback: testimontaltesting

 314. Pingback: Scottsdale mortgage broker

 315. Pingback: estate agent tenerife

 316. Pingback: shit

 317. Pingback: adaptador voip

 318. Pingback: sports training

 319. Pingback: breast

 320. Pingback: butt

 321. Pingback: yoga teacher training

 322. Pingback: vacation packages all inclusive

 323. Pingback: car accident lawyer

 324. Pingback: jizz

 325. Pingback: Farsi Typesetting

 326. Pingback: sex videos

 327. Pingback: puss

 328. Pingback: dick

 329. Pingback: closet door organizer

 330. Pingback: qufu shaolin school

 331. Pingback: Judi Online

 332. Pingback: Farsi Typesetting

 333. Pingback: Baking classes at Vocotionz

 334. Pingback: mobil porn

 335. Pingback: bathmate reviews

 336. Pingback: zac drone works

 337. Pingback: campervans

 338. Pingback: Tattoo

 339. Pingback: http://kiehlmann.co.uk/Good_And_Thriving_Secrets_And_Techniques_To_Speaking_In_General_Public..._Tip_Num_45_From_644

 340. Pingback: nycdoe

 341. Pingback: http://kiehlmann.co.uk/Require_Aid_With_Community_Talking_Study_This..._Tip_No._22_Of_134

 342. Pingback: online poker

 343. Pingback: http://www.lnk123.com/aff_c?offer_id=308&aff_id=59802

 344. Pingback: virtual casino

 345. Pingback: Haunted Houses

 346. Pingback: styczynski blog

 347. Pingback: positive singles

 348. Pingback: haunted attractions

 349. Pingback: penas

 350. Pingback: Accountants near me

 351. Pingback: car removals/car removal

 352. Pingback: payday loan

 353. Pingback: mcse courses

 354. Pingback: Semi permanent lashe

 355. Pingback: silk bedding

 356. Pingback: dominos voucher codes £10 off

 357. Pingback: CasinoReviews

 358. Pingback: Lips

 359. Pingback: hair extensions

 360. Pingback: casinostugan

 361. Pingback: silk sheets

 362. Pingback: ultrasonics machine

 363. Pingback: Hauntrave.com

 364. Pingback: maso

 365. Pingback: Web Site

 366. Pingback: Doctor Tech

 367. Pingback: weblink

 368. Pingback: lose belly fat

 369. Pingback: jerk

 370. Pingback: Forex Trendy

 371. Pingback: bastard

 372. Pingback: online casino

 373. Pingback: Digital Marketing in Mohave valley

 374. Pingback: Liteblue login

 375. Pingback: fuck videos

 376. Pingback: fuck videos

 377. Pingback: jiss

 378. Pingback: mozart

 379. Pingback: فیلم همه می دانند

 380. Pingback: Piano

 381. Pingback: www.travelthunder.us

 382. Pingback: Patrick Tak

 383. Pingback: Clash Royale Gold

 384. Pingback: wholesale russian hair

 385. Pingback: Vacate & Carpet Cleaning Vic

 386. Pingback: aaron woodman

 387. Pingback: zac drone works

 388. Pingback: data entry jobs

 389. Pingback: metropolitan group home exteriors review

 390. Pingback: free minecraft games

 391. Pingback: new siriustube638 abdu23na1975 abdu23na0

 392. Pingback: silk womens robe

 393. Pingback: zasada pareto

 394. Pingback: remy curly hair

 395. Pingback: jizm

 396. Pingback: Joerg Mattes

 397. Pingback: virgin hair

 398. Pingback: mobile porn

 399. Pingback: mink lashes

 400. Pingback: estate agents

 401. Pingback: marriage therapist near me

 402. Pingback: Demeter Fertility

 403. Pingback: breast

 404. Pingback: Dr. Robert Smith Newcastle

 405. Pingback: penas

 406. Pingback: Phuk

 407. Pingback: Health Tips

 408. Pingback: ccna training london

 409. Pingback: k streaming

 410. Pingback: nrl merchandise online

 411. Pingback: Best Bond Cleaning

 412. Pingback: david sammon

 413. Pingback: Luxury holidays

 414. Pingback: rectum

 415. Pingback: http://listing.thehoverbureau.com/bt/220_81st_st_w.html

 416. Pingback: adult

 417. Pingback: OCJ poems

 418. Pingback: mast

 419. Pingback: click here for more info

 420. Pingback: www.dreamhome365.com

 421. Pingback: www.autoinjurywis.com

 422. Pingback: http://latinosposttech.com

 423. Pingback: www.themissingtechnology.com

 424. Pingback: park slope bars

 425. Pingback: MUSICSEARCH24

 426. Pingback: myloweslife

 427. Pingback: money lender singapore

 428. Pingback: BlockChain

 429. Pingback: pet tags

 430. Pingback: dhaka to kuakata launch service

 431. Pingback: http://www.rankked.com

 432. Pingback: Phuk

 433. Pingback: corporate gift

 434. Pingback: AWS Advanced Networking

 435. Pingback: if the love doesn't feel like 90s r&b shirt

 436. Pingback: best car insurance singapore

 437. Pingback: Gmail sign up and sign in

 438. Pingback: tellthebell com survey free coupon

 439. Pingback: Get a Free Wendys Burger Coupon for taking the Wendys survey in 5 minutes

 440. Pingback: rotulos economicos

 441. Pingback: alquiler de maquinas viales

 442. Pingback: cunt

 443. Pingback: secrecy club

 444. Pingback: The 2 Week Diet

 445. Pingback: fart

 446. Pingback: penis

 447. Pingback: Recommended Reading

 448. Pingback: customer support

 449. Pingback: look at these guys

 450. Pingback: 21 Day Flat Belly Fix

 451. Pingback: mcafee com activate

 452. Pingback: Adressen kaufen

 453. Pingback: http://usaphonenumbers.info

 454. Pingback: How to Get Rid of Acid Reflux

 455. Pingback: http://www.christian-t-shirts.org

 456. Pingback: curcumine

 457. Pingback: kupon palsu

 458. Pingback: cock

 459. Pingback: The Lost Ways

 460. Pingback: free horse racing tips

 461. Pingback: DAF workshop manual

 462. Pingback: lam bang dai hoc

 463. Pingback: Pinganillo para examen

 464. Pingback: home depot countertops

 465. Pingback: best smm panel india

 466. Pingback: child porn

 467. Pingback: ro private server

 468. Pingback: homepage

 469. Pingback: Computer repair

 470. Pingback: 123movies

 471. Pingback: Related Site

 472. Pingback: buystop order

 473. Pingback: Eletricista 24hs

 474. Pingback: dropnshop

 475. Pingback: sexy

 476. Pingback: pharmaceutical raw material suppliers

 477. Pingback: dyke

 478. Pingback: Superior Singing Method

 479. Pingback: grand mondial india

 480. Pingback: web browser downloads

 481. Pingback: Lucrare-Licenta.eu Cotatie Pret Lucrare Licenta

 482. Pingback: Viral

 483. Pingback: Bitcoin To Bank Account Transfer

 484. Pingback: avis

 485. Pingback: Exchange Ethereum to Dollars

 486. Pingback: Sexspielzeug Schweiz

 487. Pingback: His Secret Obsession

 488. Pingback: chatbuddy

 489. Pingback: cialis

 490. Pingback: Going Here

 491. Pingback: tshirts

 492. Udaipur Escort Service

  16 października 2018 at 13:43

  I am Ishu Sharma an Top Class Independent Escorts in Udaipur, Udaipur Escort Service, Escort Service in Udaipur

 493. Dehradun Escort Service

  16 października 2018 at 13:44

  Top Class Independent Escorts in Dehradun, Dehradun Escort Service, Escort in Dehradun

 494. Pingback: guruseks

 495. Pingback: Roofing Company Atlanta

 496. Pingback: 12 channel rf modulator

 497. Pingback: Robert Smith Newcastle

 498. Pingback: 123movies

 499. Independent Escorts Bangalore

  10 grudnia 2019 at 10:08

  I found the perfect place for my needs. Contains wonderful and useful messages.

 500. Ahmedabad Escorts

  20 kwietnia 2020 at 18:57

  I found the perfect place for my needs. Contains wonderful and useful messages

 501. Vadodara Escorts

  20 kwietnia 2020 at 18:58

  I found the perfect place for my needs. Contains wonderful and useful messages

 502. Vadodara Escorts

  20 kwietnia 2020 at 19:10

  I found the perfect place for my needs. Contains wonderful and useful messages
  http://www.vadodara-escorts.in/

 503. Mumbai Escorts

  20 kwietnia 2020 at 19:11

  I found the perfect place for my needs. Contains wonderful and useful messages
  http://www.onlineheriescorts.com/

 504. Ranchi Escorts

  20 kwietnia 2020 at 19:13

  I found the perfect place for my needs. Contains wonderful and useful messages
  http://dhanbadcallgirls.in/ranchi-escorts.html

 505. Uiutva m

  2 maja 2020 at 02:07

  Voobfj lijkvb Order viagra usa

 506. KASHIF KKB

  4 maja 2020 at 05:02

  Dial A Technician is proudly the best home appliances repairing services in Los Angeles. Do you have problem with any kind of home appliance? We fix it! We cover the whole orange county and deal in top brands:

 507. Bangalore Escorts

  6 maja 2020 at 11:42

  Welcome to the Midnight Partner – Bangalore escort service, a popular service provider of escorts in Bangalore, for professional. https://midnightpartner.com/

 508. Royal CBD

  14 maja 2020 at 07:25

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as
  though you relied on the video to make your point.

  You obviously know what youre talking about, why waste your intelligence
  on just posting videos to your site when you could be giving
  us something enlightening to read?

 509. nagpur escorts

  20 maja 2020 at 02:48

  The Nagpur Escorts Services also spots connected as your girlfriend https://dannyescorts.com/Nagpur-Escorts.html and far half inside the make any difference of sex

 510. cialis walmart

  20 maja 2020 at 03:18

  Rzkmfm ysnzuz generic viagra canadian pharmacy cialis

 511. Luku Dispensary

  23 maja 2020 at 00:14

  Thanks for the marvelous posting! I genuinely enjoyed reading it, you could be a great author. I will be sure to bookmark your blog and definitely will come back later on. I want to encourage you to continue your great job, have a nice evening, always waiting for your new Write.

 512. THCWeedDispensary

  23 maja 2020 at 00:15

  Simply desire to say your article is the best i have read so far.
  The clarity in your post is simply excellent and i can assume you are an expert on this subject.
  Well with your permission allow me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please keep up the enjoyable work.

 513. sonambajwa

  25 maja 2020 at 08:02

  This is the explanation Kharar Escorts are perfect for the outfit play. You simply need to demand her and they be anything you expect them to be – and in the event they realize well that will bring your joy and she will gladly come.
  Follow us:-
  http://www.sonambajwa.in/kharar-escorts.html

 514. Hyderabad Escorts

  6 czerwca 2020 at 18:42

  Hello Gentleman my self Sneha Jain HyderabadBeauties high class very beautiful model Hyderabad escorts offering elite Model, Air-hostess and MBA Students & much more cheapest price. more info visit my website :-
  https://www.hyderabadbeauties.com

 515. Escort Service In Neemrana

  23 czerwca 2020 at 07:00

  If you are looking for genuine Famous Call Girls Service, then you can contact our website to call sexy girls in Neemrana and Escorts Services.
  http://www.escortsinsohanaroad.in/escorts-services-in-neemrana/

 516. Call Girls In Mussoorie

  23 czerwca 2020 at 07:48

  Do you want the service of escorts service in Mussoorie, then we provide high class independent call girls to you and you can benefit by visiting our website.
  https://www.escortsserviceingurugram.co.in/top-call-girls-in-mussoorie-for-complete-fun/

 517. mark

  23 lipca 2020 at 06:23

  Visit to buy medical marijuana online in canada.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra