Z kraju

Narodowcy oficjalnie odcięli się od przebierańca Jabłonowskiego, Chojeckiego i Rybaka

Od wielu miesięcy negatywny wizerunek narodowców kreowany jest przez nagłaśniane w internecie osoby przedstawiające się jako narodowcy. Do najbardziej znanych należy aktor występujący w militarnym kostiumie i szerzący rosyjską propagandę oraz demonicznie antykatolicki pastor (któremu udało się do swojej plugawej heretyckiej roboty wciągnąć jednego ze znanych działaczy narodowych).

Przeciwko tym rosyjskim czy antykatolickim hucpiarzom wspólnie wystąpiły najważniejsze organizacje narodowców: stowarzyszenie Endecja (mające silną reprezentację w Sejmie, a związane z Rafałem Ziemkiewiczem), stowarzyszenie Marsz Niepodległości, Młodzież Wszechpolska, Narodowcy RP, Obóz Narodowo-Radykalny, Ruch Narodowy (posła Winnickiego) i Trzecia Droga.

Na co dzień podzielone organizacje narodowców wydały wspólne oświadczenie w którym czytamy:

„Nacjonalizm chrześcijański — wielka idea i wielka odpowiedzialność

Niżej podpisane organizacje uznają się za zobowiązane do zajęcia wspólnego stanowiska wobec jednego z problemów, na jaki napotykają szerząc ideę narodową w Polsce. Nasze organizacje, pomimo dzielących je różnic, są częścią obozu narodowego, którego podstawą jest oparta o długą tradycję myśl narodowa, nie zaś megalomania i mitomania rozmaitych wodzów, liderów opinii i innych kuglarzy. Ponad stuletnie dziedzictwo ideowe zobowiązuje nas do powagi w sposobie rozwijania idei narodowej, działalności organizacyjnej i pracy formacyjnej działaczy narodowych. W ostatnich latach, w wyniku działań podejmowanych przede wszystkim przez nasze organizacje, nastała swoista moda na to, aby „być narodowcem”. Niezaprzeczalnym faktem jest, że to właśnie na fali tej pozytywnej tendencji pojawiają się również, niestety, zjawiska, które z autentycznym, chrześcijańskim nacjonalizmem mają niewiele wspólnego. Przed takimi właśnie zjawiskami oraz postaciami chcemy ostrzec, a także podkreślić istotę narodowej działalności społecznej i politycznej.

Bycie narodowcem nie oznacza tylko i wyłącznie głoszenia ogólnych, patriotycznych haseł, ani nie ogranicza się do wznoszenia okrzyków na ulicznych manifestacjach. Bycie narodowcem nie oznacza również popierania strategii politycznej centroprawicy czy lewicy, nie oznacza także pustej, byle radykalnej, retoryki czy bezmyślnego kalkowania przeszłości — jako narodowcy dbamy przede wszystkim o dobro Państwa i Narodu. Być narodowcem, to kierować się w życiu prostymi, jasnymi kategoriami, a zarazem — wystrzegać się prostactwa i pieniactwa. Narodowcy, zawsze pracowali, pracują i będą pracować nad tym, aby działacze naszego ruchu byli wzorem Polaka, jaki chcemy upowszechniać w naszym narodzie.

Historia polskiego nacjonalizmu zna jednak wiele przypadków ludzi, którzy pojawiali się znikąd, zyskiwali zaufanie i uwagę, żeby następnie konsekwentnie kompromitować ideę narodową. W ostatnich latach dochodzi do wielu nadużyć oraz promowania fałszywych wzorców, które są obce tradycji polskiego obozu narodowego. Obserwujemy zwłaszcza mnogość całego grona „fałszywych proroków”, którzy bezpodstawnie przypisują sobie zasługi oraz wartości, znacznie przerastające ich zdolności rozumienia. W celu uzyskania sławy i poklasku, zamiast głębokiej myśli narodowej, serwują zestawy frazesów o ogólnie patriotycznym wydźwięku, podane w prostackiej lub zmanipulowanej formie. W ten sposób tak wielkie sprawy, jak Prawda, Naród, Ojczyzna czy Obowiązek są stale umniejszane przez mieszanie tego, co wzniosłe, z tym, czego miejsce jest co najwyżej w rynsztoku.

W latach 90. obserwowaliśmy całą gamę bardzo wielu rozmaitych tzw. charyzmatycznych przywódców. Pojawiali się, aby przez lata ośmieszać swoimi działaniami nacjonalizm, a przede wszystkim rozbijać budowę silnego obozu narodowego. Przez takie jednostki, ludzie poważni i zaangażowani, odwracają się od polskiego nacjonalizmu, zażenowani poziomem, retoryką i zachowaniem postaci, które stały się samozwańczymi autorytetami. Niestety, wielu z tych manipulatorów zrobiło z tego sposób na zaistnienie w przestrzeni publicznej i zaspokojenie swoich ambicji. Dziś, odradzający się ruch narodowy ponownie zmaga się z tą znaną sobie chorobą. Przez długi czas milczeliśmy, nie chcąc wdawać się w internetowe zaczepki i przepychanki z ludźmi, którzy za działalność narodową uznają artykułowanie w internecie swoich osobistych żali i absurdalnych poglądów, odległych od polskiego nacjonalizmu. Nie zamierzamy brać w nich udziału, ponieważ byłoby to zdecydowanie poniżej godności tradycji, jaką kultywują i reprezentują nasze organizacje. Trzeba jednak krótko i dosadnie wyrazić zdecydowany pogląd ogólnopolskich sił narodowych. Nadszedł czas, w którym musimy powiedzieć – dość!

Ostatnie wydarzenia, takie jak kolejne porcje inwektyw kierowanych pod adresem Leszka Żebrowskiego czy działaczy narodowych różnych organizacji, zasługują na jednoznaczne potępienie. Wśród osób, które niszczą powagę idei narodowej, można wymienić, chociażby Aleksandra Jabłonowskiego vel Wojciecha Olszańskiego, pastora Chojeckiego ze zwiedzionym przez niego Marianem Kowalskim, czy Piotra Rybaka. Nie możemy dłużej pozwalać, żeby kłamstwa pozostawały bez naszej stanowczej reakcji. Żyjemy w czasach, w których niewprawne umysły mogą być bardzo łatwo uwiedzione przez sprawnych demagogów. Działalność tych osób, zwłaszcza w ostatnim czasie, traktujemy jako próby kompromitacji polskiego nacjonalizmu. Dotyczy to zarówno cyrkowej formy, jak i przede wszystkim głoszonych przez nich treści. Efektem działań wyżej wymienionych osób jest jedynie dezorientacja oraz ideowe zagubienie wielu porządnych polskich patriotów.

Dlatego też, w trosce o ludzi, którzy dopiero zaczynają swoją drogę nacjonalisty, stawiamy stanowcze veto dla kojarzenia tych postaci z naszą pracą i polskim nacjonalizmem. Środowisko narodowe, którego dobro jest dla nas rzeczą nadrzędną wobec bieżących sporów politycznych i taktycznych, musi się oczyścić z ludzi podejrzanego pokroju. Wyżej wymienione osoby czy związane z nimi kilkuosobowe organizacje nie będą mile widziane w inicjatywach organizowanych i firmowanych przez nasze środowiska. Apelujemy do organizacji społecznych i politycznych, mediów oraz wszystkich prawych Polaków, o zachowanie szczególnej ostrożności wobec rozmaitych, internetowych „proroków”. Cała ta sprawa ukazuje jak ważna w działalności narodowej jest formacja intelektualna i ideowa. Bez niej łatwo ulec zgubnym wpływom osób, które posuną się do wszystkiego, w celu osiągnięcia własnych korzyści. Ta sytuacja jest ważną lekcją dla całego środowiska narodowego w Polsce. Jest to lekcja, którą odrobiliśmy i zostawiamy za sobą. Sprawa wszystkich wspomnianych osób jest dla nas zamkniętym rozdziałem, do którego nie planujemy więcej powracać i go komentować.

Zachęcamy wszystkich Polaków, chcących działać na rzecz idei Wielkiej Polski, do kontaktu oraz włączenia się w prace organizacji narodowych. Tylko zorganizowany należycie naród jest bowiem potęgą. Oglądanie kolejnych wystąpień w internecie i komentowanie medialnych przepychanek nie zmieni rzeczywistości. My zmieniamy ją na co dzień realną, narodową pracą u podstaw, nie koncentrując swojej działalności na medialnym biciu piany”.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

133 komentarze

133 Komentarzy

 1. Tischkicker

  3 listopada 2017 at 21:52

  Das Produkt mit dieser Artikelnummer 4. 010.

 2. Kera

  5 listopada 2017 at 03:45

  thx for the info

 3. esseprodutofunciona.com.br

  7 listopada 2017 at 06:39

  Quero ter um público(clientes) pela rede.

 4. nicocontrol preço

  9 listopada 2017 at 16:07

  Nos próximos parágrafos veremos depoimentos que
  comprovam que Nico Control funciona e que realmente vale a pena
  você fazer esse investimento em sua saúde. http://64.107.155.235/CCSCIRCULATION/index.php/User:PedroFranciscoMa

 5. external drain covers

  10 listopada 2017 at 12:10

  Now I amm going away to do my breakfast, later than having mmy breakfast comimg over
  again to read other news.

 6. Buy 100 Instagram Followers Free

  11 listopada 2017 at 19:37

  WOW just what I was looking for. Came here
  by searching for Who Has The Most Instagram Followers In The World 2015

 7. www.kmdshine.com

  15 listopada 2017 at 10:13

  WOW just what I was searching for. Came here by searching for diabetic diet plan

 8. harga jam tangan bonia termurah

  16 listopada 2017 at 06:01

  Wow that was unusual. I juѕt wrote an incredibly long comjment but afer I clickeԀ submit
  my comment didn’t shοw up. Grrrr… well І’m not writring аlⅼ that օver again. Regardleѕs, jսst
  ᴡanted to say ցrdat blog! http://www.xingezhijia.cn/comment/html/?4393.html

 9. last day on earth survival hack

  17 listopada 2017 at 02:07

  Ιn its core, Ꮮast Day on Earth is a survival sport.

 10. Pingback: foot locker coupons

 11. Betsy Isenberg

  23 listopada 2017 at 20:41

  WOW just what I was searching for. Came here by searching for
  testosterone therapy

 12. tratamento homeopatico bronquite asmatica

  24 listopada 2017 at 02:23

  antenome do meu criação: AJUIZADO ROYAL JELLY APIMIX. http://fitolab.km.ua/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=17746

 13. www.glcxfzc.com

  29 listopada 2017 at 19:21

  A Pearl Necklace is a traditional choice
  in jewellery.

 14. sports betting odds explained

  30 listopada 2017 at 04:44

  Very interesying info!Perfect just what I was searching
  for!

 15. tratamento natural bronquite infantil

  30 listopada 2017 at 16:53

  Acredito que logo ma is vai usar lhe mercadoria. http://www.alanhalls.com/index.php/Bronquiectasia

 16. bronquite asmatica artigos

  3 grudnia 2017 at 11:55

  Bondia eu xto doente a bronquite tem qui faser que. http://www.finderguru.com/user/profile/5511

 17. tapicer warszawa

  3 grudnia 2017 at 20:59

  Na indywidualne życzenie Klienta odpowiednie materiały do stworzenia wymarzonej tapicerki sprowadzam z różnych stron świata.
  Ɗo renowacji zawsze używam ekologicznych, naturalnych
  skór. Proponuję kompleksowy zakres սsług tapicerskich dla zastosowań motoryzacyjnych –
  oferuję tapicerowanie dla aut osobowych, ϲiężarowych, przyczep kempingowych, autobusóԝ,…

 18. macademyoron.org

  4 grudnia 2017 at 06:23

  The safe boxes might be worth up to £2m each, he said.

 19. silent seduction free download video

  6 grudnia 2017 at 09:09

  Good post. Iam facinhg many of these issues aas well..

 20. readanyman review

  6 grudnia 2017 at 20:22

  I also believe thus, perfectly indited post!

 21. Denny

  7 grudnia 2017 at 00:23

  Now I am going to do my breakfast, after having my breakfast coming yet again to
  read more news.

 22. botiquin de primeros auxilios

  7 grudnia 2017 at 06:22

  Ambulancias terrestres de urgencias avanzadas.

 23. silent seduction theory

  7 grudnia 2017 at 06:44

  Highly energetic blog, I enjoyed that bit. Will there be a part 2?

 24. Instagram followers

  10 grudnia 2017 at 04:02

  I could not refrain from commenting. Well written!

 25. Villa Verona Design

  22 grudnia 2017 at 06:43

  Hello! Good stuff here, please keep us posted.

 26. site

  23 grudnia 2017 at 18:20

  Notre service de jets privés est opérationnel 24/7.

 27. comment avoir de la conversation

  26 grudnia 2017 at 09:59

  Un autre moyen de gagner de l’argent sur internet ?

 28. tarot gratis 5 cartas

  27 grudnia 2017 at 10:49

  tarot i ching tarot del amor volvera mi ex tarot amor gratis y fiable tarot del amor hadas de azucar cartas gitanas del tarot gratis tirada de tarot
  del dia de hoy gratis tarot amor gratis 10 cartas tarot futuro laboral comprar cartas de
  tarot santiago chile tarot gratis del futuro economico tarot tv
  gratis tarot ermitano consultas tarot tarot carta
  7 tirada de tarot por salud lectura tarot tarot de hoy arquitecto de suenos el
  mejor tarotista de chile tarot gratis del dia de hoy del amor 1
  pregunta gratis tarot tarot gratis dinero 2017 carta
  de tarot el loco preguntas tarot trabajo tarot arcanos gratis tarot del
  amor gratis tu porvenir segun las cartas foros activos de tarot tarot geminis 2017
  mis cartas de tarot del amor tarot verdadero gratis del amor consulta
  de tarot telefonico tarot del amor en vivo gratis tarot gratis
  tirada trabajo tirada de las cartas del tarot del amor gratis la linea de la vida tarot gratis preguntale al tarot arcanos tarot por telefono en santiago de chile tarot gratis una carta preguntas gratis al tarot del amor lectura de cartas del tarot del amor tarot sagitario 2017 junio lectura gratis de tarot tirada tarot gitano en linea tirada
  tarot maya gratis tarot amor libra hoy tarot gratis sin preguntas horoscopo tarot hoy gratis tirada de tarot por telefono gratis astrologia tarot
  gratis tarot del oraculo arcanos lectura de tarot
  gratis de amor tirada diario tarot amor gratis tirada d tarot
  gratis paginas de horoscopos y tarot gratis consultas de tarot en sevilla tarot si o no gratis verdadero el mago tarot y gratis tarot gratis lleida tirada de hoy tarot gratis tirada de cartas amor hoy tarot sol y torre tarot gratis si o no certero estoy embarazada
  si o no tarot gratis tarot si no oraculo tarot del amor
  mensual gratis tarot gratis por correo electronico astrologia tirada
  tarot horoscopo carta astral gratis tarot de la amistad tarot
  futuro gratis consulta de tarot por whatsapp tarot economico y fiable tirada tarot una
  carta gratis tarot del si y no gratis tarot numerologia
  gratis tarot visa economico barato carta tarot del dia gratis tarot en murcia tarot
  predice tu futuro vidente tarot tarot sagitario
  2017 abril amor numerologia y tarot gratis tarot maya cartas tarot cartomancia gratis 2017 tarot
  para el amor y la pareja tarot gratis embarazo nino nina
  tiro las cartas gratis del tarot tirada de tarot gratis con tu nombre tarot geminis hoy
  amor tarot chino 2017 astro tarot cartas de tarot numero 3 signos tarot chats tarot gratis lectura
  del tarot gratis del trabajo tarot el ermitano amor tarot gratis horoscopo diario tarot 8 de copas en el amor cartas
  del tarot para hoy gratis tirada del tarot lectura de cartas del tarot tarot economico
  en granada

 29. tirada de las cartas de tarot gratis

  27 grudnia 2017 at 13:28

  tarot y runas gratis tirada virtual tarot telefono gratis
  tarot gay del amor tarot serio tirada amor verdadero gratis el mejor tarot visa tirar tarot gratis tarot
  familiar gratis comprar tarot gitano ruso tarot para virgo gratis
  lectura tarot gratis en linea tarot en murcia tirar cartas
  de tarot gratis oraculo tarot del amor tarot la linea
  de la vida divinity tarot gratis geminis tiradas del tarot del amor juegos de tirar las cartas tarot mi futuro amoroso tarot tirada tarot gratis de hoy tirada de cartas del tarot
  gratis en linea tarot verdadero sin mentiras tarotista amor a prueba
  tarot del amor mas fiable tarot gratis del futuro en el amor cartas del tarot hoy
  salud dinero amor oferta trabajo tarotista barcelona buenos tarotistas en madrid tarot del amor
  hadas de azucar crear linea de tarot tiradas
  de cartas del tarot vendo cartas del tarot chile comprar
  cartas de tarot en santiago tirada del tarot gitano
  gratis cartas de tarot gitano gratis tirar el tarot tarot del dia de hoy gratis geminis leer el tarot gratis si o no la muerte invertida tarot amor tarot bueno
  y fiable tarot si no 5 cartas que significa la carta del tarot el mago
  tirada de tarot del amor si o no horoscopo chino gratis diario tarot de hoy tarot gratis
  solo con fecha de nacimiento tarot gratis trabajo oraculo del tarot
  si o no tarotista en valencia vidente tarotista el papa tarot tiempo tarot por
  visa super economico trabajo tarotista malaga cursos de tarot en asturias tarot asturias tarot cancer 2017 abril
  tarot gratis hadas sol tarot gratis gitano en linea tarotistas en barcelona tarot sagitario tarot sobre
  el amor gratis tarot futuro inmediato cartas de tarot gratis mejor tarotista del mundo gratis tarot de verdad si o no
  tarot gratis horoscopo de hoy buscar tarot gratis del amor el tarot
  mas fiable gratis consultas tarot gratis por telefono tirada tarot del
  si o no leer cartas del tarot de amor rueda tarot y gratis tirada tarot para el amor tarot de mave tarot por celular juego del tarot gratis tarot del futuro real gratis tarot para hoy
  libra cartas del tarot para tauro tarot gratis para el trabajo tarot gratis cruz celta tarot semanal para capricornio tirar el tarot a uno
  mismo leer las cartas tarot gitano gratis tarot do
  amor gratis oraculo mago tarot tiempo la torre en el tarot
  del amor sagitario hoy tarot toledo tarot del oraculo gratis del
  amor consulta tarot gratis amor tarot gay del amor tarot barato telefonico tirada tarot
  gay gratis tirada tarot si o no oraculo tarot telefonico
  chile tirada tarot una sola carta lista de aciertos tarot tarot gratis acuario leer
  cartas del tarot gratis oraculo sumo sacerdote tarot invertida
  tarotista buena en malaga

 30. Szukam pracy

  28 grudnia 2017 at 02:45

  For the service category entrepreneurs, the classifieds of service
  listng can bee of the advantage ecause it is the tendency of folks to appear out for several services with the internet classified portals.
  Frree classified sites advertise the ads either at nno
  cst or at cost wnich can be simply born by any advertiser-big
  or tiny. 9 millioon Canadians purchased some sort of used motor carr while in the same yewr ohly 1.

 31. bayburt escort

  13 lutego 2018 at 01:56

  certainly like your web-site however you need to check the spelling on quite
  a few of your posts. A number of them are rife with spelling problems and I to find it very bothersome to inform the reality nevertheless I’ll
  definitely come again again.

 32. Tomasz Dydak

  20 marca 2018 at 11:24

  Jeżeli to jest faktycznie stanowisko narodowcow to jest to działanie antypolskie.
  „demonicznie antykatolicki pastor (któremu udało się do swojej plugawej heretyckiej roboty wciągnąć jednego ze znanych działaczy narodowych).”
  Jeżeli ktoś takie coś potrafi napisać nie powinien sie wogóle Polakiem nazywać.
  Cześć i CWP

 33. polnisher zahnarzt

  26 marca 2018 at 12:26

  It is not my first time to go to see this website, i am browsing
  this web page dailly and take nice data from here daily.

 34. chat with psychic

  4 kwietnia 2018 at 22:11

  Great information. I am so fortunate to discover
  your website by chance, and I’m shocked why this twist
  of fate didn’t happened earlier! I saved it.

 35. Day Trips From Las Vegas

  8 kwietnia 2018 at 00:26

  I’m extremely impressed with your writing skills
  and also with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you modify it yourself?
  Either way keep up the nice quality writing, it’s rare to see a nice blog like this
  one these days.

 36. 카지노

  27 kwietnia 2018 at 15:23

  I’d like to find out more? I’d care to find out some additional
  information.

 37. I used to be recommended this web site by my cousin. I’m no
  longer sure whether this submit is written through him
  as nobody else understand such designated approximately my problem.
  You are wonderful! Thanks!

 38. financial advisory services

  14 lipca 2018 at 08:11

  It’s actually very complicated in this busy life to listen news on Television, thus
  I only use web for that purpose, and get the latest information.

 39. clean technology

  14 lipca 2018 at 18:22

  I am actually grateful to the holder of this web site who has shared this enormous article at at this place.

 40. 카지노사이트

  19 września 2018 at 14:50

  I like your blog too much
  I look forward to good activities in the future.
  If time permits, visit my site
  You can get a lot of information
  https://www.maxonca.com

 41. google seo

  3 listopada 2018 at 16:10

  Thanks to my father who stated to me concerning this web site, this blog is
  actually awesome.

 42. Kanken Backpack cheap

  12 listopada 2018 at 05:09

  When I originally commented I appear to have clicked
  on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now every time
  a comment is added I get 4 emails with the same
  comment. Is there a means you can remove me from that service?
  Thank you!

 43. cheap hydro flask bottles

  12 listopada 2018 at 08:44

  Nice weblog right here! Additionally your site rather a lot up fast!

  What host are you the usage of? Can I get your associate link to your host?
  I want my website loaded up as quickly as yours lol

 44. torrent oyun indir

  27 listopada 2018 at 17:17

  Hi, this weekend is fastidious designed for me, as this time i am reading this great educational
  article here at my home.

 45. automatic screw locking machine

  30 listopada 2018 at 11:37

  Very good post. I am facing many of these
  issues as well..

 46. asfalt donma önleyici

  1 grudnia 2018 at 00:35

  Hey there would you mind sharing which blog
  platform you’re working with? I’m ggoing to start myy own blog in the near future but I’m having a difficult time choosing
  between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reasonn I ask is because your latout seems different then ost blogs and I’m looking for something unique.
  P.S My apologies for getting off-topic but I had tto
  ask!

 47. turmeric as a supplement

  8 grudnia 2018 at 10:20

  Hmm it appears like your blog ate my first comment (it was
  extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I had
  written and say, I’m thoroughly enjoying your
  blog. I too am an aspiring blog blogger but I’m still new to the whole thing.
  Do you have any tips and hints for novice blog writers?
  I’d really appreciate it. http://riversk.co.kr/board_FBnt81/318749

 48. 토토사이트

  9 stycznia 2019 at 02:02

  Heya i am for the primary time here. I came across this board
  and I to find It really useful & it helped me out much.

  I hope to give one thing back and help others like you helped me.

 49. 안전놀이터

  31 stycznia 2019 at 23:18

  I intended to put you one very small word to help give thanks as
  before with the extraordinary thoughts you have shared in this case.–
  I intended to put you one very small word to help give thanks as
  before with the extraordinary thoughts you have shared in this case.

 50. 포커게임

  31 stycznia 2019 at 23:19

  It’s simply surprisingly open-handed of you to supply without
  restraint exactly what a number of us would have marketed as an
  Those tactics also acted to be a good way to be aware that some people have similar desire
  just like my own to realize a great deal more when it comes to this problem.

 51. 바카라

  31 stycznia 2019 at 23:21

  I think there are lots of more enjoyable instances ahead for individuals who take a look
  at your blog post Yeah bookmaking this wasn’t a bad determination outstanding post!

 52. 스포츠토토인포

  31 stycznia 2019 at 23:22

  pretty section of content. I just stumbled upon your website and
  in accession capital to assert that I get actually enjoyed account your blog posts.
  Any way I’ll be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently quickly.

 53. Keçiören Göz Hastesi

  11 marca 2019 at 06:40

  I’ll immediately clutch your rss aas Ican not in finding your e-mail subscription hyperlink or e-newsletter service.
  Do you have any? Please permit me recognise in order that I may just subscribe.
  Thanks.

 54. Pingback: Zakończyło się śledztwo ws. marszu w Oświęcimiu. Znany prowokator pójdzie do więzienia?

 55. 더킹카지노

  26 marca 2019 at 08:02

  Greetings from Colorado ! I’m bored to death at work so I decided to check out your site on my iphone during lunch break. I enjoy the information you provide here and can’t wait to take a look when I get home. I’m surprised at how fast your blog loaded on my cell phone

 56. 토토

  8 maja 2019 at 11:15

  I absolutely love your blog and get a lot of help.
  We hope that your posts will be made known to more and more people in the future. It’s a really cool blog.
  토토

 57. 파워볼

  8 maja 2019 at 11:16

  I wanted to know about starting my web log.
  I think you have what you need to set up, and you have a blog.
  I hope that a good blog will be created.
  파워볼

 58. 성인웹툰

  8 maja 2019 at 11:17

  I know the subject, but I know what I need to look at my own weblog and install everything.
  I would be grateful if you could give me all your advice.
  성인웹툰

 59. 토토사이트

  8 maja 2019 at 11:18

  As I watched this article, I kept talking about it constantly. I have a clear sense of this.
  Thank you for sharing.
  토토사이트

 60. 토토사이트

  8 maja 2019 at 11:19

  I am interested in this area if you are a great site but know some community forums.
  I think it should be a good opportunity to get feedback from others who are experienced.
  토토사이트

 61. 토토

  8 maja 2019 at 11:21

  I showed a simple blog, and I noticed that some of the images did not load.
  I can be sure. I think it’s a link problem.
  토토

 62. 바카라사이트

  8 maja 2019 at 11:22

  I can prove how the solution program looks to people.
  Set goals for that kind of solution program every day.
  I would only recommend programs that can be used in everyday life.
  바카라사이트

 63. 스포츠토토

  8 maja 2019 at 11:23

  It actually looks good with the presentation, but it’s really hard to understand what the subject is.
  I think I will not understand. It is too complicated for the average user and is very extensive.
  스포츠토토

 64. 카지노사이트

  26 czerwca 2019 at 07:05

  Tagging along the way is his tomboy best friend Nok-yang (Kim Ju-a), who is exactly the opposite of the boy in that she is super-confident and never lets anyone intimidate her2
  카지노사이트 – 카지노사이트

 65. 바카라사이트

  26 czerwca 2019 at 07:55

  The structure of the film is somewhat generic. Strong female character and her tepid male partner is nothing new, nor is teenage angst and quest to find meaning in one’s life.4
  바카라사이트 – 바카라사이트

 66. 온라인카지노

  26 czerwca 2019 at 07:58

  But the film’s strength is not in its originality, but in how it tells the story. The four main characters of Nok-yang, 온라인카지노 – 우리카지노

 67. livecasino

  16 lipca 2019 at 12:58

  This casino is called Live Casino or Real-time Casino and has a system that allows users to enjoy 1-on-1 games in real time. The 24-hour customer center is also operated in real-time.
  The live casino web site 라이브카지노

 68. 카지노사이트

  29 lipca 2019 at 11:04

  The games you can enjoy include Baccarat, Super Six Baccarat, Roulette, Blackjack, Dragon Tiger, and Sic Bo.
  카지노사이트

 69. 카지노사이트

  29 lipca 2019 at 11:06

  Spot on with this write-up, I actually think this site needs far more attention. I’ll probably be back again to read through more, thanks for the advice!0729 카지노사이트

 70. 온라인카지노

  29 lipca 2019 at 11:07

  During an interview with local media outlet Sports Seoul, Robin Jang, TheFasta’s CEO, said she was able to reach Juventus’ project manager on Saturday and received an apology. 온라인카지노

 71. instagram şifresiz takipçi hilesi

  1 sierpnia 2019 at 07:09

  Hello would youu mind letting mme know which web host
  you’re working with? I’ve loaded your blog in 3 different
  web browsers and I must say this blog loads a lot faster then most.

  Cann you uggest a gokod web hosting provider at a honest
  price? Thank you, I appreciate it!

 72. 카지노사이트

  9 sierpnia 2019 at 07:11

  Voici une question pour vous: êtes-vous superstitieux? La plupart des gens ne l’admettront pas, même s’ils frappent parfois au bois ou se croisent les doigts pour éviter le mauvais sort. Coupable selon les accusations, non? Bien que de nombreuses personnes ne prennent pas les superstitions au sérieux, la plupart des cultures ont nourri certaines de ces croyances, notamment en ce qui concerne les jeux de casino dans les casinos terrestres. Naturellement, ces superstitions se sont étendues aux casinos en ligne de nos jours également. 카지노사이트

 73. 카지노사이트

  16 sierpnia 2019 at 05:41

  Great ¡V I should certainly pronounce, impressed with your website. I had no trouble navigating through all tabs as well as related info ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, website theme . a tones way for your client to communicate.
  카지노사이트

 74. 카지노사이트

  16 sierpnia 2019 at 05:42

  Great Article it its really informative and innovative keep us posted with new updates. its was really valuable. thanks a lot
  카지노사이트

 75. 카지노사이트

  2 września 2019 at 14:16

  Visiting this website and reading all the peers’ views on the topic of this article is both amazing and eager to gain familiarity. sws welcome to my informative blog
  카지노사이트

 76. 온라인카지노

  2 września 2019 at 14:17

  It is usually very awesome plus stuffed with a great time for me and my office colleagues to visit your blog really three times in a week to read the new tips you will have. And of course,rty welcome to my informative blog

 77. 바카라사이트

  6 września 2019 at 05:48

  Safe and reliable referral sites * Online casino licenses * 10 year free sites * Different from other playgrounds
  https://www.yeah77.com

 78. 인터넷카지노

  6 września 2019 at 05:49

  Welcome to Honesty Online Baccarat – the first casino website in 2019
  https://www.dbk222.com

 79. spacasino.net

  6 września 2019 at 05:49

  Top 10 casino sites in Korea for 10 consecutive years, baccarat new member coupon event in progress, 24-hour customer consultation service
  https://www.spacasino.net

 80. 카지노사이트

  6 września 2019 at 05:50

  I like your commenting for promoting Thank you. Good luck.
  https://www.ccss77.com

 81. 카지노사이트

  6 września 2019 at 05:51

  I am impressed with your site content. Please be happy. Please visit my baccarat site if you have time.
  https://www.ccss79.com

 82. Nd Kısır Kedi Maması

  1 października 2019 at 11:56

  This is very interesting,You’re a very skilled blogger.
  I’ve joined your feed and look forward to seeking
  more of your wonderful post. Also, I’ve shared your website
  in my soial networks!

 83. woorigame7

  8 października 2019 at 11:21

  It is usually very awesome plus stuffed with a great time for me and my office colleagues to visit your blog really three times in a week to read the new tips you will have. And of course, vdv Thank you very much for the good information!d 카지노사이트

 84. woorisoit

  8 października 2019 at 11:57

  I actually think this site needs far more attention. I’ll probably be back again to read through more, vhuhxcv Thank you very much for the good information! 카지노사이트

 85. Nitro Strength

  18 października 2019 at 05:31

  Great website! It looks extremely professional! Maintain the good work! http://jaidenyzfo417.jigsy.com/entries/general/how-successful-people-make-the-most-of-their-nitro-strength

 86. buy viagra

  23 października 2019 at 18:25

  buy generic viagra buy viagra generic viagra http://canadianpharmacynda.com/

 87. domen qeydiyyati

  3 listopada 2019 at 14:33

  Have you ever considered creating an ebook or guest authoring on othher
  websites? I have a blog baseed on the same topics you disecuss and wokuld really like to have you share some stories/information.
  I know my visitors would value your work. If you are even remotely interested,
  feel free to send me an e-mail.

 88. us online casino ratings

  6 listopada 2019 at 18:26

  virtual bingo and number generator 4 8
  pokies real money app
  android casino games real money

 89. best373

  13 listopada 2019 at 06:46

  Great ¡V I should certainly pronounce, impressed with your website. I had no trouble navigating through all tabs as well as related info ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, website theme . a tones way for your client to communicate.
  https://www.best373.com

 90. 카지노사이트

  18 listopada 2019 at 04:22

  Every online casino has a wide range of slots. However, the iGaming sector’s most innovative developments are going in a different direction. Live dealer games are enjoying increasing popularity (and revenues) as more and more operators realize what they bring to the table. https://www.cn-agency.com

 91. Alka Tone Keto Review

  29 listopada 2019 at 13:32

  Just arrived to your blog from Google. Thanks for this information and analysis that really touched
  me.

  While talking about myself, just saw a revolutionary keto product called Alka Tone Keto.

  Alka Tone Keto as its name saying all about itself.

  This is a weight loss formula based on BHB ketones. And yes, this
  is also a natural weight loss formula, and offer you a in shape and slim body shape. http://www.elhawag.com/ar/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=180718

 92. 7 zeytin 1 incir kullanıcı yorumları

  27 grudnia 2019 at 16:50

  Thanks very nice blog!

 93. jackpot

  19 lutego 2020 at 04:31

  us online casinos accept paypal
  automatenspiele
  play online casino nepal

 94. 카지노쿠폰

  21 marca 2020 at 02:21

  The prevalence of cryptocurrency also has unconsciously overcome another barrier. Since digital payment methods do not trace back to their owners, players in previously restricted areas have a chance to participate in online casinos. The trend has provided more access to this group, and there is a high chance of having more players even from localities, where brick and mortar casinos are unfavourably regulated. 카지노쿠폰

 95. isc888 เกมสล็อต

  29 marca 2020 at 11:35

  Gracias por tu información Somos el equipo de marketing en línea para ISC888. Hemos sido elegidos como el mejor sitio web de apuestas de fútbol de 2020 porque hemos desarrollado el sistema. Casinos en línea para adaptarse a la vida cotidiana, fácil de jugar, no complicado.

 96. Qvxbmw j

  1 maja 2020 at 04:40

  Qhyomn dcveey Buy viagra professional

 97. 행운의 여신

  5 maja 2020 at 03:49

  행운을 드리는 카지노 https://www.oncamo.com

 98. 행운의 여신

  5 maja 2020 at 03:50

  행운이 팡팡 터지는 더킹카지노 https://www.oncamo.com/king

 99. 행운의 여신

  5 maja 2020 at 03:51

  즐기자즐기자 개츠비카지노 https://www.oncamo.com/gatsby

 100. 행운의 여신

  5 maja 2020 at 03:52

  그래놀자 예스카지노 https://www.oncamo.com/yes

 101. 행운의 여신

  5 maja 2020 at 03:52

  게임도 라이프다 33카지노 https://www.oncamo.com/samcasino

 102. 행운의 여신

  5 maja 2020 at 03:53

  즐기자 운이다 퍼스트카지노 https://www.oncamo.com/first

 103. 행운의 여신

  7 maja 2020 at 03:32

  즐기는것이 운이다 샌즈카지노 https://www.oncamo.com/sands

 104. 행운의 여신

  8 maja 2020 at 03:28

  그래놀자 예스카지노 https://www.oncamo.com/yes

 105. 행운의 여신

  8 maja 2020 at 03:30

  즐기자즐기자 개츠비카지노 https://www.oncamo.com/gatsby

 106. 행운의 여신

  8 maja 2020 at 03:32

  https://www.oncamo.com/king행운이 팡팡 터지는 더킹카지노

 107. 럭키걸

  13 maja 2020 at 03:30

  행운을 드리는 당신의 카지노https://www.dnfl150.com

 108. 럭키걸

  13 maja 2020 at 03:31

  즐기면 운이 따른다 샌즈카지노 https://www.dnfl150.com/sands

 109. 럭키걸

  13 maja 2020 at 03:32

  오늘은 내가 왕이다 더킹 카지노https://www.dnfl150.com/theking

 110. 럭키걸

  13 maja 2020 at 03:34

  그래놀자 예스카지노 https://www.dnfl150.com/yes

 111. 럭키걸

  13 maja 2020 at 03:35

  게임도 라이프다 퍼스트카지노 https://www.dnfl150.com/first

 112. 럭키걸

  13 maja 2020 at 03:37

  즐기자 누리자 조이카지노
  https://www.dnfl150.com/joy

 113. 럭키걸

  13 maja 2020 at 03:38

  인생은 한방이야 로열카지노
  https://www.dnfl150.com/royal

 114. 럭키걸

  13 maja 2020 at 03:40

  즐길줄 아는 인생 스타클럽
  https://www.dnfl150.com/starclub

 115. 퍼스트카지노

  15 maja 2020 at 03:51

  Top-온카는 “고객이 왕이다”라는 철학아래 24시간 연중 무휴 멈추지 않는 핫라인 서비스를 제공하며, 멀티 겜블(온라인 카지노/바카라/블랙잭/슬롯머신/식보/용호 등..) 서비스 제공으로 다양한 수익 창출의 기회를 제공 합니다.
  Top-온카 안전주소 : https://www.top-onca.com

 116. real online poker

  15 maja 2020 at 14:32

  slot machine online casino
  kasino
  best online casino in australia

 117. 제주휴게텔

  23 maja 2020 at 08:32

  I really got a lot of information from your site. I want to help you too.
  I hope you can visit my blog and get some good information like me.

 118. 코리아카지노

  25 maja 2020 at 12:14

  All funds raised will go to the World Food Program and the UNICEF who are supporting coronavirus-affected communities across Africa, according to the statement from YouTube and ViacomCBS Network Africa (creators of MTV).
  https://www.betting33.com

 119. 카지노사이트

  25 maja 2020 at 12:15

  Alex Okosi, YouTube’s Managing Director of Emerging Markets in Europe, the Middle East, and Africa says the concert wants to use African music to connect the world.
  https://www.syy577.com

 120. 바카라사이트

  25 maja 2020 at 12:22

  „We started his Kobe Eats Instagram at the end of February. He had about 200 followers till April 15 then it jumped! 100K, 200K, 500K … we definitely did not anticipate that! ”
  https://www.dok222.com

 121. 카지노사이트

  19 sierpnia 2020 at 09:42

  This is one of those “you need to be an expert” topics that I was talking about above.
  view my website : 카지노사이트

 122. OMG카지노

  2 września 2020 at 06:48

  I like reading through a post that will make people think. Also, thank you for permitting me to comment. https://www.omgqq.com

 123. 툰코

  10 października 2020 at 13:01

  I am impressed with this website, really I am a big fan.

 124. 출장안마

  16 października 2020 at 20:31

  Good post. I learn something new and challenging on websites I stumbleupon everyday. It’s always interesting to read through content from other authors and use a little something from their sites.출장안마

 125. asjidjiad

  11 listopada 2020 at 06:46

  Nice information, valuable and excellent design, as share good stuff with good ideas and concepts.안전놀이터

 126. asjidjiad

  11 listopada 2020 at 06:47

  this is one very interesting post. I like the way you write and I will bookmark your blog to my favorites.토토사이트

 127. 피망머니상

  15 grudnia 2020 at 09:50

  Reason can never be popular. Passions and feelings may become popular, but reason will always remain the sole property of a few eminent individuals.
  피망머니현금화

 128. 온라인카지노

  5 stycznia 2021 at 11:44

  I got a web site from where I be capable of really obtain valuable information regarding my study and knowledge.
  Great Article… Good Job… Thanks For Sharing…

  Website: 온라인카지노

 129. 마닐라카지노

  7 stycznia 2021 at 15:43

  Thanks for your marvelous posting! I actually enjoyed reading it, you could be
  a great author.I will remember to bookmark your blog and will
  eventually come back from now on. I want to encourage you to continue your great
  writing, have a nice weekend!마닐라카지노

 130. 서울출장안마

  8 stycznia 2021 at 16:18

  It was nice to be on the website here. I will come back often in the future. Good day!서울출장안마

 131. 토토사이트

  11 stycznia 2021 at 08:23

  Hey, you used to write fantastic, but the last several posts have been kinda boring…토토사이트 I miss your tremendous writings. Past several posts are just a bit out of track! come on!

 132. 인터넷경마

  9 lutego 2021 at 05:29

  After taking office as vice chairman at the time of Jang Tae-pyeong, former head of the Korea Racing Association, he served as head of the horse industry development division, marketing division, and planning division, and also served as chairman of the horse racing and horse industry sustainability council. When Chairman Jang Tae-pyeong suddenly resigned in September 2013, he served as chairman for three months and held big events such as the 1st Pegasus Festival and the 2013 National Audit.Kim Young-man, former vice chairman of the Korea Racing 온라인경마 Authority, who retired in May 2014, returned as a non-executive director as of March 27. The Korea Racing Authority recruited former Vice Chairman Kim Young-man to replace Seo Seung-il, a non-executive director whose term expired in September 2016.Kim Young-man, a former vice chairman from Goryeong, North Gyeongsang Province, graduated from the 23rd administrative examination in 1979 and served as the head of the National Fisheries Research and Development Institute since June 2010.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra