Rodzina

Dzieci otyłych narażone na niedotlenienie

Im bardziej otyła matka, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia u dziecka niedotlenienia podczas porodu – ostrzega dr Martina Persson z Wydziału Medycyny szwedzkiego Karolinska Institute. Otyłość matki prowadzić może nawet do śmierci niemowlęcia.

 

Najnowsze badania przeprowadzone w placówce przez szwedzkich i amerykańskich naukowców dowiodły związku między nadwagą kobiety, a stanem zdrowia jej dziecka po urodzeniu. Związek ten lekarze dostrzegali wcześniej, niemniej jednak nikt jeszcze nie poświęcił się poważniejszemu zgłębieniu tego problemu.

 

Fora internetowe pełne są skarg kobiet, którym lekarz wskazał na otyłość jako przyczynę wystąpienia niedotlenienia u dziecka, a w skrajnych przypadkach – nawet jego śmierci. Wiele z nich mimo takiej diagnozy obwinia lekarzy, że chcą zrzucić z siebie odium winy i są przekonane, że to lekarz popełnił błąd. To trudne sprawy, wielkie tragedie, gdyż wiele z tych matek chciało schudnąć, a nie były w stanie.

 

Mamy tu do czynienia z „błędnym kołem”, jako że świadomość przyczyn śmierci niemowlęcia fatalnie wpływa na kondycję psychiczną matek, co może – poprzez „zajadanie” problemu – prowadzić do jeszcze większej otyłości.

 

Już wcześniejsze badania wykazały, że u nienarodzonych jeszcze dzieci z powodu otyłości matki dochodzi do zmian w rozwoju mózgu, naczyń krwionośnych, serca oraz zmian w metabolizmie, co może w przyszłości predysponować do posiadania nadwagi, a co za tym idzie – do problemów ze zdrowiem.

 

Julia Nowicka

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

4 komentarze

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra