Z zagranicy

Na Słowiańsk spadł biały fosfor?

Ukraińskie lotnictwo przeprowadziło na Słowiańsk zmasowany atak przy użyciu białego fosforu – broni masowego rażenia zakazanej przez Konwencję Genewską – poinformowała rosyjska stacja telewizyjna Russia Today. Szef ukraińskiego MSW Arsen Avakov zaprzecza, aby ofiarą ataku padła ludność cywilna. Tymczasem w internecie pojawiają się zdjęcia z wspomnianej operacji.

 

– Można się oczywiście co do tego spierać, że nie był to biały fosfor, ale coś podobnego, jednakże oglądałem nagranie. Przyjrzałem mu się uważnie i są na nim poważne przesłanki, ażeby sądzić, że doszło do użycia białego fosforu. Wszystkie ślady na to wskazują. Na przykład niezwykle jasne, palące się światło oraz tysiące żarzących się światełek spadających z nieba – Charles Shoebridge, były oficer wojskowy, a obecnie detektyw pracujący w Scotland Yardzie oraz oficer wywiadu wojskowego zajmujący się zwalczaniem terroryzmu, który niedawno powrócił z Ukrainy nie miał żadnych wątpliwości co do tego, jakiej broni użyto wobec 100 tys. ludzi.
– Białego fosforu nie da się ugasić za pomocą wody. Wypala on ciało aż do kości – tłumaczył konsekwencje użycia tego typu środków. – Wrzucony do zbiorników wodnych zachowuje się jak trucizna – dodał. Oznacza to, że mogło dojść do skażenia wody pitnej w tym rejonie.

 

– Ukraińskie siły specjalne nie użyły białego fosforu dla zbombardowania ludności cywilnej w południowo-wschodniej części kraju – poinformował minister spraw wewnętrznych Ukrainy na swoim profilu na facebooku. Oświadczenie to brzmi delikatnie mówiąc dwuznacznie, ponieważ nie użycie tej broni w stosunku do cywili nie oznacza wcale, że nie użyto jej w stosunku do wojska, co wcale nie wyklucza ofiar wśród zwykłych obywateli. Wcześniej ukraińscy separatyści poinformowali, że biały fosfor spadł na wioskę Semeniwkę położoną na obrzeżach Słowiańska. O sprawie informowały również lokalne media.

 

W zarzuty pod adresem Ukraińców nie wierzy amerykański Departament Stanu, który potępił doniesienia jako nieprawdopodobne. Nie przeszkodziło to władzom Kremla w wystosowaniu do Organizacji Narodów Zjednoczonych wniosku o potępienie Ukrainy za użycie niedozwolonych środków rażenia. Nie wiadomo jednak, czy organizacje międzynarodowe przeprowadzą w tej sprawie jakiekolwiek śledztwo.

 

Anna Wiejak

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

4 komentarze

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra