Z kraju

Władze Radomska nie zgodziły się uczestniczyć w żydowskim szkalowaniu Polaków

Władze Radomska pierwszy raz od wielu lat nie wzięły udziału w organizowanych przez Żydów uroczystościach ku czci radomskich Żydów wymordowanych przez Niemców podczas II wojny światowej. Władze miasta i delegacje radomskich szkół wzięły udział w odrębnych uroczystościach.

Zachowanie Polaków spowodowane było tym, że Żydzi planowali w czasie swoich uroczystości szkalować Polaków i kłamać o polskiej odpowiedzialności za holocaust.

Na portalu miasta Radomska ukazało się stanowisko prezydenta miasta Jarosława Ferenca wyjaśniające, dlaczego władze miejskie nie zgodziły się wziąć udziału w żydowskich uroczystościach.

W oświadczeniu prezydenta Radomska „Bezpodstawne zarzuty wobec władz Radomska” Jarosław Ferenc stwierdził, że:

„Ubolewamy nad zarzutami stawianymi bezpodstawnie władzom Radomska o cenzurowanie wystąpienia naszego gościa, burmistrza Kiryat Bialik, podczas uroczystości w naszym mieście 19 marca 2018 r. upamiętniających rocznicę Holokaustu radomszczańskich Żydów przez nazistowskich Niemców.

Kilka dni przed uroczystościami mającymi upamiętniać radomszczańskim Żydów, otrzymaliśmy od strony izraelskiej przemówienie do przetłumaczenia na język polski, które podczas uroczystości w poniedziałek 19 stycznia miał wygłosić Pan Eli Dukorski, burmistrz Kiryat Bialik, miasta partnerskiego Radomska.

W tekście znalazły się opisy dotyczące tragicznych losów Żydów podczas II wojny światowej. Z przedstawionych przykładów wynika, że sprawcami morderstw i okrucieństw wobec Żydów byli Polacy, którzy we współpracy z nazistami bez określonej narodowości wymordowali m.in. 200 tysięcy Żydów. Przytoczone opowieści mają charakter osobisty, dlatego też trudno traktować je jako źródło wiedzy historycznej. Mogłyby być z pewnością przedmiotem debaty historyków bądź rozważań akademickich dotyczących czasami trudnych relacji polsko-żydowskich. Podobnie jak przytoczone cyfry dotyczące liczby ofiar, które nie są odzwierciedleniem ustaleń większości z historyków zajmujących się okresem II wojny światowej. Przedstawione teorie są mocno kwestionowane przez wielu historyków od strony metodologicznej i źródłoznawczej jako nieznajdujące oparcia w dotychczas prowadzonych badaniach.

Po konsultacjach w Ministerstwie Spraw Zagranicznych uznaliśmy, że nie możemy ingerować w treść przemówienia burmistrza Kiryat Bialik, który reprezentuje administrację Państwa Izrael, i z którym łączą Polskę liczne więzi i strategiczne partnerstwo.

Nie uciekamy od drażliwych kwestii i sporów historycznych, jednak nie powinny być one rozstrzygane podczas oficjalnych uroczystości, ale w trakcie rzeczowych dyskusji i konferencji naukowych. Dlatego zwróciliśmy się z nieformalną prośbą do strony izraelskiej, by spotkanie pod Macewą – w którym w większości uczestniczyłaby młodzież z Radomska i Kiryat Bialik – miało charakter bardziej koncyliacyjny, pozwalający lepiej się poznać, rozwinąć życzliwe i przyjazne relacje oraz odrzucić stereotypy. Nasi partnerzy z Kiryat Bialik, niestety, pozostali przy swoim stanowisku.

Władze Radomska i dyrektorzy szkół – niezależnie od strony izraelskiej – uczcili w tym dniu pamięć pomordowanych Żydów składając pod Macewą kwiaty i zapalając znicze wspominając naszych żydowskich Radomszczan .

Jednocześnie zabezpieczyliśmy pod względem organizacyjnym (np. wyłączenie z ruchu) miejsca w Radomsku, w których planowana była obecność delegacji z Kiryat Bialik. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami na godzinę 12.00 w szkole nr 2 i 9 przygotowano obiad dla delegacji. Natomiast o godz. 14.00 odbyło się zaplanowane spotkanie polskiej i izraelskiej młodzieży.

Ponadto informuję, iż zwrócę się do radomszczańskich nauczycieli, aby przeprowadzili dodatkowe lekcje dotyczące losów radomszczańskich Żydów i Holokaustu, połączone np. ze zwiedzaniem KL Auschwitz, największego z niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i ośrodków Zagłady przede wszystkim Żydów, ale też Polaków, Rosjan czy Cyganów.

Potwierdzamy sprzeciw wobec posługiwania się niepopartymi naukowo danymi w obszarze tak bolesnym, jak losy Polaków i Żydów podczas niemieckiej okupacji. Jedynym sposobem osiągnięcia pożądanego postępu w dialogu polsko-żydowskim jest poszanowanie prawdy”.

Prezydent Radomska opublikował swoje stanowisko również w języku angielskim.

Fot. Radomsko.pl

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

36 komentarzy

36 Komentarzy

 1. Darek

  20 marca 2018 at 19:45

  Super.Trzeba w życiu mieć j.Niemcy i Żydzi nie są przyjaźni Polsce i Polakom.Zwłaszcza po karczemnym ,niezasłużonym,wściekłym atakom Żydów z całego niemal świata.Tym atakom wtórowali Żydzi polscy.Hańba.

 2. Joanna

  20 marca 2018 at 19:47

  Bardzo dobrze.Okazuje się ,że są jeszcze prawdziwi Polacy.Niestety PIS jest bardzo słaby.

  • LSED

   21 marca 2018 at 01:49

   PiS ma prezydenta, premiera, rząd, większość w obu izbach parlamentu, tysiące spasionych mord w spółkach skarbu państwa (które zdążyły dotąd rozkraść więcej szmalu niż złodziejska szajka PO-PSL przez 8 lat swoich nierządów!), potężne zaplecze merdialne (samych TV – 4), podobno rekordowe poparcie w sondażach – ale nic nie może 😛

 3. Adamsky

  20 marca 2018 at 19:54

  Eee no szacun! Jednak są jeszcze w Polsce miasta gdzie władze sprawują przyzwoici ludzie! Oby inni podążyli ich przykładem. Obawiam się że Radomsko będzie teraz na ustach w całym Izraelu jako miasto nieprzychylne Żydom czy wręcz antysemickie. Zakład 😀?

 4. Hania

  20 marca 2018 at 19:59

  O!
  W Polin uchował się jeden polityk z jajami:-)
  Brawo!

 5. Marian

  20 marca 2018 at 20:04

  Piękny przykład dla całej Polski. Po prostu olać dziadów.

 6. Jan

  20 marca 2018 at 20:29

  Szacun Prezydent!

 7. mj

  20 marca 2018 at 20:59

  Rozumiem, że zgodnie z obowiązującą Ustawą o IPN oszczercy siedzą w areszcie oczekując na proces i skazanie na więzienie ?

 8. hansje

  20 marca 2018 at 21:15

  Brawo dla Pana Jarosława Ferenca.
  Pomimo, że traktował tę swołocz, jak lekko podeschnięte goowno, żeby nie naruszyć skorupy na wierzchu… Wyobrażam sobie, jak go parchy teraz napadną i – nie oszukujmy się – wygryzą z Radomska…
  Ale – jak by nie było – dobry PRZYKŁAD, jak temu parchatemu bydełku przydać odrobinę KULTURY…

 9. do gazu

  20 marca 2018 at 22:00

  juz sie cieszylem,a tu obiad dla tych …????trzeba bylo im dac czarny chlaeb i manierke wody,a i to byloby za duzo

 10. Pit

  20 marca 2018 at 22:18

  Prawidłowo to powinny nasze służby utrwalić to kłamliwe przemówienie, a po jego wygłoszeniu zwinąć tego pajaca na pobliski posterunek, przedstawić mu zarzuty, zapuszkować na 3 miesiące. Rada miasta Radomsko powinna co najmniej zawiesić swoje partnerstwo z miastem Kiryat Bialik.

  • ość

   21 marca 2018 at 01:29

   Dokładnie tak. Zamiast tego jeszcze żydowskim bezczelnym kłamcom fundują obiad i inne udogodnienia, na koszt Polaków.

  • lendzian

   21 marca 2018 at 07:41

   Najpierw niech polskie miasta pozawieszają swoje partnerstwa z tymi ukraińskimi miastami gdzie władzę sprawują wybrani przez mieszkańców, miłośnicy ludobójców Polaków i wyznawcy ukronazizmu.

   W innym przypadku, zasadne będzie twierdzenie o wybiorczej niczym z GW moralności i rzeczywiście antysemickim kierunku dzialania.
   Najpierw naziści, wyznawcy Shoah i Genocidum Atrox jako metody „walki” a dopiero potem reszta anytpolskości.

   Tylko moralna konsekwencja i oparcie o PRAWDĘ, może być podstawą takich działań.

   Z jakimi miastami zarządzanymi przez ukronazistów, Starachowice mają partnerstwo?
   W przypadku Niemiec, takich miast nie ma.

   • Pit

    21 marca 2018 at 09:08

    Zgadzam się że powinno i to również nastapić. To i to. Tylko proszę zauważyć że omawiamy konkretną sprawę – a nie poprawkę do ustawy o IPN. Niby dlaczego najpierw mamy się zajmowac banderyzmem a później pluciem na nas.Tylko oparcie się konsekwetnie o prawdę i fakty umożliwi sukces.

    • lendzian

     21 marca 2018 at 10:52

     Dlatego że to plucie opiera się fałsze wywodzące się właśnie z tej epoki gdy nazizm niemiecki ( hitlerowcy) zoorganizowali Shoah dla (w większości polskich obywateli)Żydów, a następnie entuzjastyczni wykonawcy naziści ukraińscy (banderowcy)wykorzystując ludobójcze doświadczenie swoich kadr, zoorganizowali dla Polaków Genocidum Atrox które zresztą zapowiadali Polakom, w czasie gdy exterminowali Żydów.
     Zapowiedzi, zresztą celowo niesłyszanych przez decyzyjne elity okupowanej RP.

     Do niebratania się z miłośnikami ludobójców (jakiejkolwiek narodowości)żadna ustawa nie jest potrzebna, wystarczy rozumienie polskości ,prawdy i wola, niebycia moralną szmatą.
     Nowelizacja ustawy o IPN polskim samorządom do tego nie jest potrzebna.
     Mogą się bratać,”partnerzyć” lub nie, z kim tylko zechcą.
     Ale to bratanie O NICH właśnie świadczy.

     • Pit

      21 marca 2018 at 11:36

      Do nieudawania że pada deszcz gdy pluja Zydzi z różnych miejsc na świecie też żadna ustawa nie jest potrzebna. Na marginesie gdyby nasz wymiar sprawiedliwości właściwie stosował przepisy w tym np 256 to miłośnicy banderowców już od dawna gnili by w pierdlach. Podtrzymuje że na równi trzeba tępic oba zjawiska a nie jedno przed drugim z jakiś wydumanych powodów.

 11. Art

  20 marca 2018 at 22:51

  Są tacy,którzy mówią,że tym posunięciem gość ma reelekcję zapewnioną.Nie znam go,ale Jan go chwali!?Np.gdy Gaz Wyb kogoś chwali to mnie zapala się czerwona lampka.I w 99% pomyłka jest niemożliwa.Obym zmieścił się w tym 1%.

 12. tuszyn

  20 marca 2018 at 23:44

  Brawo Panie Prezydencie! Tylko po jaką cholerę panu ta cała żydowska hucpa z „partnerstwem” włącznie? Oni mają swoje plany i geszefty przy których ani uczciwość ani przyzwoitość ani fakty nie mają żadnego znaczenia. Poszli won.

 13. o

  21 marca 2018 at 03:13

  Takie stanowisko powinien zajmować Rząd warszawski .

 14. George

  21 marca 2018 at 06:05

  Brawo! Tak trzymać. A tak a propos… Jeśli żydzi nie wahają się ingerować w nasze ustawy, to dlaczego my nie mamy ingerować w treści ich przemówień? Więcej odwagi. Trzeba pokazać żydom ich miejsce w szeregu.

 15. piotr w.

  21 marca 2018 at 07:49

  wow….. kopara mi opadła…… brawo Panie Prezydencie…..

 16. klioes vel pislamista

  21 marca 2018 at 08:00

  Przyjaciele: Polska i Izrael
  motto: „Jeśli mam takich przyjaciół, to nie potrzebuję już wrogów.”
  (Winston Churchil)

  Rodzin oświęcimskich związek
  Dostał w końcu trzy wejsciówki.
  Ale… Co to jest za drążek?
  Polskie flagi… won! – Szturmówki
  Można tylko izraelskie
  Wnosić na to przyjacielskie
  Świętowanie wyzwolenia!…

  Radość w aplauz się przemienia,
  Kiedy swe ambasadorka
  Ann Azari kończy słowa.
  Kto nie klaszcze? Kto potworka
  Antysemityzmu chowa
  W swoim sercu?! …To Polacy!
  Tylko Gawin Magdalenka
  Klaszcze… Reszta się nie lęka
  …Milczeć!… Bronią więc ustawy,
  Którą każdy człowiek prawy
  Musi zmienić. (Bo ustawa
  Broni prawdy…) STOP ZABAWA!

  Żydzi klaszczą, pełna sala.
  Ann Azari powiedziała,
  Że ustawy nie ustala
  Przecież Polska w Polsce… WAŁA!
  Nie ma zgody Izraela!!!

  Klaszcze Madzia Gawin bystrze.
  Oczka pełne ma wesela…
  Och, kultury Ty ministrze,
  W ciało Twe się przyjaźń wciela!
  Lecz w Birkenau, gdzie rocznicę
  Tak obchodzą wyzwolenia,
  Do przyjaźni tracą chcicę
  Jej koledzy… Do zrobienia
  Jest wciąż wiele! (Ma polactwo
  We krwi antysemitniactwo…)

  I dlatego Jair Lapida
  Nauczanie im się przyda:
  „Polskie dzieła są zagłady.
  Przez Polaków śmierć mej babki!“

  Przyjaciele!… Nie ma rady…
  Czas gromadzić złote sztabki!

  • klioes vel pislamista

   24 marca 2018 at 16:21

   Do ubogacaczy
   .
   Jest pewne podobieństwo bardzo różnych nacji,
   Co po drugiej stronie Śródziemnego Morza
   Mieszkają i celują w świecie w emigracji.
   (Podobieństwo, pomimo różnic z ostrza noża!)
   .
   Zarówno islamista, jak Żyd z Izraela,
   „Chętnie by ubogacił Polskę i Europę”,
   Mimo że jawnie głosi, „iż nieprzyjaciela
   Widzi w nas”!… Czy rozumie ktoś tę jawną szopę?
   .
   „Czas do Polski przywracać jest żydowskie życie.”
   „Do niewiernych migrować.” Panie i Panowie,
   Skoro tak „źli jesteśmy”, po co się trudzicie?
   Wpierw, czy Polak Was życzy sobie? Niech odpowie!…
   .
   Wypadałoby spytać wszak „islamofoba
   I antysemitnika”: kogo chce mieć w domu?
   Pomimo wielkich różnic są wyznania oba
   Podobne: nie zadają pytania nikomu!
   .
   Dlatego Wam tę radę dam, „ubogacacze”:
   „Bogaćcie się” nawzajem w bliskowschodnim sosie!
   „Polak mądry po szkodzie” jest i wtedy płacze…
   Lecz tym razem przed szkodą zmądrzał:
   MA WAS W NOSIE!!!

 17. Joy

  21 marca 2018 at 08:50

  Prezydent Radomska jak najszybciej na prezydenta Polski.Bóg Honor i Ojczyzna

 18. Soplica

  21 marca 2018 at 10:06

  A burmistrz z zaprzyjaźnionego miasta i tak – w swoim języku, odczytał paszkwil na Polskę i Polaków 🙁 Czy to była naukowa praca czy artystyczny sposób przedstawiania historii? Może jednak odpowiedzialne służby zajęłyby się tymi treściami?

  • Pit

   21 marca 2018 at 11:41

   I na tym polega dramat że my Polacy cieszymy się z gestów i PRowskiej szopki a nie robimy to czego należy. Być może odpowiedź brzmi we fragmencie „Po konsultacjach w Ministerstwie Spraw Zagranicznych”. Po prostu nasze tekturowo-teoretyczne państwo nie realizuje zasad które pod publiczkę deklamuje.

 19. A

  21 marca 2018 at 10:19

  Ministerstwo edukacji, powinno wydac oficjalny zakaz odwiedzania zydowskiego przybytku- antypolskiej propagandy pod nazwa polin dla wszyskich szkol w Polsce.
  Rowniez zaprzestac finasowac ten zydowski cyrk.
  Ale czy nami rzadza Polacy?

 20. warszawiANKA

  21 marca 2018 at 11:10

  Brawa dla prezydenta Radomska! Tak należy bronić dobrego imienia Polski i Polaków – z klasą, gracją i stanowczo.

  • Pit

   21 marca 2018 at 11:57

   Ty tak na serio? A mnie się wydawało że Burmistrz ma PRAWNY OBOWIAZEK zawiadomić o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

 21. Tony

  21 marca 2018 at 12:15

  Mam nadzieję, że na ten obiad podano do wyboru suchy chleb albo schabowego z kapustą?

 22. caytlondon

  26 marca 2018 at 12:03

  brawo to prawdziwy prezydent co sie nie ugina przed chalaciarzami a nie pajac duda

 23. janusz obrońca Boży

  26 marca 2018 at 16:44

  brawo radom

  • Michał

   14 listopada 2018 at 13:03

   Nie Radom, tylko Radomsko.

 24. Wawckm y

  1 maja 2020 at 01:15

  Cvbhwq xbuhjc Viagra brand

 25. cialis generic

  13 maja 2020 at 08:59

  Fgzohc taheja Viagra mail order cialis

 26. buy generic cialis

  29 maja 2020 at 17:06

  Ddrzio eddtma sildenafil generic cialis india

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra