Z zagranicy

Będą bazy NATO w Estonii

W zaplanowanych na 16-26 września manewrach pod kryptonimem "Rapid Trident 14" na poligonie Jaworów koło Lwowa weźmie udział pluton polskich żołnierzy z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej – poinformował w środę rzecznik prasowy MON Jacek Sońta. Podkreślił, iż manewry zostały już wcześniej zaplanowane. Tymczasem w Estonii powstaną bazy NATO.

 

W ćwiczeniach udział weźmie ok. 200 żołnierzy USA oraz 1100 żołnierzy Ukrainy, Azerbejdżanu, Wielkiej Brytanii, Kanady, Gruzji, Niemiec, Łotwy, Litwy, Mołdawii, Norwegii, Polski, Rumunii i Hiszpanii. Obejmą one symulacje działań na stanowisku dowódczym, patrolowanie oraz radzenie sobie z przydrożnymi ładunkami wybuchowymi. Ich zadanie to "promowanie regionalnej stabilności i bezpieczeństwa, wzmocnienie partnerstwa i zaufania, przy zwiększaniu zdolności do współpracy sił lądowych Ukrainy, NATO i narodów partnerskich" – poinformowano na stronie internetowej EUCOM.

 

W pierwszym tygodniu szkolenie obejmie prowadzenia operacji typu cordon and search (czyli otoczenia, a następnie przeszukania terenu), patrolowania, procedur ewakuacji medycznej, wykrywania i przeciwdziałania improwizowanym ładunkom wybuchowym i konwojowania. W tym czasie polski dowódca kompani będzie dowodził dwoma plutonami ukraińskimi, jednym mołdawskim i jednym polskim. W drugim tygodniu ćwiczeń Polacy zostaną włączeni do certyfikowanego batalionu ukraińskiego.

 

Wśród państw uczestniczących zabrakło wprawdzie Estonii, niemniej jednak – jeżeli wierzyć zapewnieniom prezydenta USA Baracka Obamy, który w środę przebywał z wizytą w tym kraju – nie zostanie ona pozostawiona sama. – Dzisiaj mogę ogłosić, że Estonia otrzyma dodatkowe jednostki powietrzne, maszyny treningowe, tu w tym północnym regionie Morza Bałtyckiego. I zgadzamy się z naszymi estońskimi sojusznikami, że najlepszą lokalizacją dla nich będzie baza Amari w Estonii – oświadczył prezydent Obama. – Estonia nie zostanie pozostawiona samej sobie – podkreślił.

 

We wtorek podczas konferencji prasowej w norweskim Olso prezydent Estonii Hendrik Ilves oświadczył, że stworzenie na terytorium jego kraju bazy NATO w znacznym stopniu zredukowałoby potencjalne zagrożenie ze strony Rosji.

 

Anna Wiejak

 

Fot. sxc.hu

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Kliknij, aby dodać komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra