Z zagranicy

NATO: walczcie sami, my się przyglądamy

Prezydenci państw NATO zgromadzeni na rozpoczętym w czwartek szczycie państw Sojuszu w Walii wydali oświadczenie, w którym wyraźnie się dystansują od konfliktu na Ukrainie. Zachęcając Ukraińców do dalszej walki i potępiając działania Rosji, odżegnali się od jakiejkolwiek konkretnej formy pomocy.

 

„My, przywódcy państw oraz zarząd Komisji NATO-Ukraina jednomyślnie stoimy na stanowisku wsparcia ukraińskiej suwerenności oraz integralności terytorialnej w obrębie granic uznanych przez społeczność międzynarodową” podkreślili w specjalnie wydanym oświadczeniu.

 

„Z całą mocą potępiamy nielegalne i pozbawione legitymizacji, samowolne zajęcie Krymu przez Rosję oraz trwającą rozmyślną destabilizację wschodniej Ukrainy z pogwałceniem prawa międzynarodowego” stwierdzili, zwracając się do Rosji, aby wycofała się z anektowanego Krymu, którego za rosyjski „nie uznają i nie będą uznawali”.

 

„Sprzymierzeni wspierają wysiłki rządu Ukrainy, włącznie z ukraińskim planem pokojowym […] Wzywamy Rosję do zmiany dotychczasowej polityki i podjęcia aktywnych kroków w celu deeskalacji kryzysu, włącznie z zaangażowaniem się w konstruktywny dialog z władzami Ukrainy” napisali.

 

„Sprzymierzeni uznają prawo Ukrainy do odbudowania pokoju i ładu oraz obrony własnego ludu oraz terytorium i zachęcają ukraińskie siły zbrojne a także siły bezpieczeństwa, aby kontynuowały prowadzenie obecnie trwających operacji w celu zapobieżenia uszczerbkom na zdrowiu lokalnej ludności” dodali, deklarując zacieśnienie współpracy między Paktem Północnoatlantyckim a Kijowem.

 

NATO nie dozbroi Ukrainy, ponieważ – jak tłumaczył sekretarz generalny Sojuszu Anders Fogh Rasmussen – Sojusz jako organizacja nie ma potencjału militarnego. Mają go, jak podkreślał, kraje członkowskie, jednak te – co oczywiste – bez wiedzy i zgody Sojuszu nie uczynią żadnego ruchu. Rasmussen potwierdził, że szczyt NATO powoła fundusz powierniczy, który ma pomóc w modernizacji ukraińskiej armii. Ma on być przeznaczony na reformę dowództwa, wsparcie logistyczne, poprawę cyberbezpieczeństwa i rehabilitację weteranów. Czy to powstrzyma Rosję? – Wątpliwe.

 

Anna Wiejak

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

7 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra