Kultura i historia

W podlaskim dworku

Sagi rodzinne uznawane są za literaturę stricte kobiecą. No bo w końcu czegóż mógłby szukać mężczyzna w książce o miłościach, miłostkach i codziennym życiu naszych przodków?!  A jednak, moim zdaniem, dobra saga rodzinna może odpowiedzieć na oczekiwania każdego odbiorcy.

Co mam na myśli mówiąc ,,dobra saga rodzinna”? Przede wszystkim historia w dobrej sadze nie powinna stanowić jedynie ozdobnika. Ileż to bowiem jest historycznych powieści, które zamiast w średniowieczu mogłyby się dziać kiedykolwiek, a jedynym celem osadzenia ich w czasach historycznych jest brak możliwości decydowania o swoim losie przez kobiety.

Taką udaną sagą jest bez wątpienia ,,Dworek pod malwami” Mariana Piotra Rawinisa, który napisał ją pod pseudonimem Piotr Kukliński. Przedstawia ona losy rodziny Kalinowskich z Kalinówki na Podlasiu na przestrzeni lat 1909-1938.  Poznajemy więc dziedzica, Michała Kalinowskiego, eleganckiego dżentelmena w średnim wieku i, mówiąc delikatnie, wielkiego miłośnika płci pięknej; jego matkę, surową panią Katarzynę; synów Stasia i Ignasia oraz szereg innych barwnych postaci.

Skoro to saga rodzinna dziejąca się w ciągu niemal 30 lat zrozumiałe jest, że jedne postacie będą umierać, inne przychodzić na świat. Bohaterowie będą podróżować, mierzyć się z problemami rodzinnymi, zdobywać przyjaciół i wrogów. I mierzyć się z wyzwaniami rzucanymi przez historię.”Dworek” jest również skarbnicą wiedzy dotyczącej  zwyczajów prowincjonalnych  na początku XX wieku. Możemy przyglądnąć się jak kiedyś czczono i miłowano ziemię, jak liczono się ze słowem rodzica, jak ważny był honor, tradycja i obyczaje.

Tak, właśnie ta saga pokazuje jak historia może wpływać na losy bohaterów. Jeden z bohaterów zostaje wzięty na cel przez Ochranę zaś później, już w czasie I wojny światowej walczy u boku generała Samsonowa. Mieszkańcy Kalinówki nie istnieją w próżni -dotyka ich I wojna światowa, epidemia grypy hiszpanki, wojna polsko-bolszewicka, gwałtowny spadek wartości polskiej marki. Ponadto autor wplata w opowieść ciekawostki historyczne. Historia  wyciska swe piętno na bohaterach.

Ważne jest też to, że pojawiają się w książce autentyczne postaci historyczne, także związane z Podlasiem jak Mikołaj Kawelin ale też Wilhelm II, Józef Piłsudski czy Feliks Dzierżyński.

Szkoda jednak, że akcja sagi nie została doprowadzona do czasów II wojny światowej. Dzieje Podlasia w czasie tego konfliktu jest mało opisane – a szkoda. Powstanie w getcie białostockim, przyłączenie Białegostoku do Białoruskiej Republiki Radzieckiej – ileż by na opisaniu tych wydarzeń zyskałby ,,Dworek pod malwami”! Co prawda następna saga autora ,,Amerykański sen” w pewnym momencie zaczęła być poniekąd kontynuacją ,,Dworku…” jednak przez dużą ilość nieścisłości i ledwie zarysowanie dalszych losów Kalinowskich ciężko mówić o pełnoprawnej kontynuacji.

,,Dworek pod malwami” jest jak najbardziej godny polecenia. Jako ciekawa opowieść i podróż przez historię Podlasia, które nie znajduje się w orbicie zainteresowań przeciętnego Kowalskiego – omijając Krzysztofa Kononowicza i aferę związaną z logiem ,,Wschodzącego Białegostoku” czy przereklamowany stereotyp związany z postacią Ludwika Zamenhoffa.

 

Autor: Marian Piotr Rawinis

Książki z cyklu „Dworek pod Malwami”

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

4 komentarze

4 Komentarzy

 1. tuszyn

  21 czerwca 2018 at 20:54

  na wrzuceniu wątku „powstania” w getcie saga rodu Kalinowskich nie zyskała by nic ale autor powyższej notatki …..

 2. Senator

  21 czerwca 2018 at 21:23

  Brak nam sag rodzinnych w seriach historycznych; niestety niedościgły wzór to Anglicy z ich serialami osadzonymi w czasach imperialnych.

 3. Step

  21 czerwca 2018 at 21:30

  Piłsudski związany z Podlasiem, czy z Litwą i a konkretniue ze Żmudzią, gdzie się urodził? A Dzierżyński i majątek jego rodziny to nie jest Podlasie, raczej Nowogródczyzna.

 4. j-da

  21 czerwca 2018 at 21:44

  Co ma do rzeczy saga rodu Kalinowskich z białostockim gettem? Nie był Kalinowski szefem judenratu ani komendantem żydowskiej policji ani wcześniej dzielnym NKWD-stą w białostockiej żydorepublice

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra