Z zagranicy

„Rosyjska wiosna” za amerykańskie pieniądze?

Premier Rosji Władimir Putin oskarżył w czwartek USA o inicjowanie protestów po niedzielnych wyborach parlamentarnych. Jego zdaniem z funduszy zagranicznych na konta opozycji wpłynęły setki milionów dolarów, mające posłużyć do zmiany przebiegu wyborów.

Putin zarzucił ponadto sekretarz stanu USA Hillary Clinton, że krytykując przebieg wyborów w Rosji „dała sygnał” niektórym opozycjonistom, ci zaś „usłyszeli ten sygnał i zaczęli działać”.
 
Putin, który kandyduje w wyborach prezydenckich, wyznaczonych na 4 marca 2012 roku, mówił o tym na spotkaniu z aktywistami Ogólnorosyjskiego Frontu Narodowego (ONF), skupiającego prokremlowskie organizacje kombatanckie, młodzieżowe, kobiece, związkowe i biznesowe.
 
Oświadczył przy tym, że Rosja „musi chronić” swoją „suwerenność” poprzez zapobieżenie wtrącaniu się obcych mocarstw w wewnętrzne sprawy Rosji. – Sądzę, że Putin jest teraz dla Rosji groźny. On stracił poczucie rzeczywistości. Uważa się za geniusza. Jest przekonany, iż lepiej zna Rosję niż ktokolwiek inny – powiedział w jednym z wywiadów Gleb Pawłowski, były specjalista Putina od PR. Pogląd ten podzielają polityczni przeciwnicy obecnego premiera.

 

Prof. Szaniawski: Rosja zawsze marzyła, by graniczyć z Niemcami – wywiad >>
 
W Rosji trwają protesty opozycji, która uważa, że wygrane przez Jedną Rosję niedzielne wybory parlamentarne zostały sfałszowane. Do Moskwy władze ściągnęły 51 500 funkcjonariuszy policji i innych służb. Ponad 120 z prawie 2000 aktywistów zostało skazanych na 15 dni aresztu za niewykonywanie rozkazów policji.

Największa demonstracja zaplanowana jest na sobotę. Władze zezwoliły, aby udział wzięło w niej najwyżej 300 osób, tymczasem na społecznościowych portalach internetowych już zarejestrowało się ponad 50 000 chętnych.

Anna Wiejak
Źródło: RIA Nowosti
fot. sxc.hu

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Kliknij, aby dodać komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra