Kościół

Synod o młodzieży: czego się spodziewać?

W dniach 3-28 października odbędzie się w Rzymie synod poświęcony młodzieży pod hasłem: „Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania”.

Katolicy obawiają się tego synodu w związku z tym, że na ostatnim synodzie o małżeństwie i rodzinie (2014-2015) część biskupów promowało homoseksualizm i Komunię świętą dla rozwodników, co w praktyce oznacza odrzucenie nierozerwalności małżeństwa.

Synod o młodzieży, choć się jeszcze nie zaczął, już jest krytykowany za wstępny dokument roboczy, w którym jest bardzo dużo socjologii, ale mało duchowości. Wciąż słychać też głosy, że młodzież musi wypowiedzieć swoje potrzeby wobec Kościoła tak jakby Kościół od młodzieży miał się dowiedzieć, jaka jest jego misja i czego ma nauczać.

Niestety przy synodzie tym pracują ci sami biskupi, którzy wcześniej rozmywali wiarę katolicką dotyczącą małżeństwa i rodziny.

W dodatku 18 września, a więc 2 tygodnie przed synodem, Franciszek przyjął nową konstytucję „Episcopalis communio”, która m.in. nadaje synodowi znacznie większą rangę. Wystarczy bowiem, żeby papież podpisał końcowy dokument synodu sporządzony przez biskupów, aby miał on rangę nauczania zwyczajnego Kościoła.

Dokument końcowy wydany po synodzie o małżeństwie i rodzinie zawierał w sobie choćby pochwałę homoseksualizmu, ale na szczęście nie miał żadnej mocy prawnej. Teraz będzie inaczej i istnieje poważne ryzyko, że moderniści podejmą próbę zmiany nauczania katolickiego.

Prawdopodobnie przyjmą nowe, niejasne zapisy rozmywające kolejne katolickie prawdy, jak choćby ta o znaczeniu celibatu, a Franciszek podpisze się pod ich stwierdzeniami. W ten sposób choć sam ich nie ogłosi, nada im moc nauczania katolickiego.

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

2 komentarze

2 Komentarzy

 1. msn wiadomosci

  2 października 2018 at 20:18

  Pieniądze z pomocy ofiarom przestępstw trafią do o. Rydzyka. Wcześniej dostał blisko 800 tyś. zł

 2. Dawid

  23 października 2018 at 21:24

  O celibat sie boicie?
  Mezczyzna powinien miec zone. Tak samo jak Ci w sutannach.
  Apostolowie mieli zony i jakos radzili sobie. Pastorzy maja zony, pracuja i tez swietnie sobie radza w zyciu.
  KK – instytucja panstwowa jest na straconej pozycji!
  Ja na szcescie od niespelna dwoch lat jestem protestanta, ide za Jezusem i wiem czego Bog ode mnie oczekuje i co mu sie podoba. Jesli czegos nie wiem i nie rozumiem, siegam do Źrodla – Pisma Świetego.
  Polecam wszystkim.
  Pozdro

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra