Z kraju

Premier Morawiecki wmurował kamień węgielny pod budowę Muzeum Historii Polski

To ma być jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie, jednocześnie największa ekspozycja historyczna w Polsce, ubogacona o wystawy czasowe, centrum edukacyjne, centrum konferencyjne i salę kinowo-teatralną. Szacuje się, że Muzeum Historii Polski odwiedzać będzie rocznie pół miliona osób.

Muzeum powstanie na Cytadeli Warszawskiej, gdzie wraz z Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum X Pawilonu i Muzeum Katyńskim będzie tworzyło wielki kompleks muzealny. Budowa ma potrwać 3 lata i zakończyć się w 2021 roku.

– Takie miejsca jak to, są wielkim świadectwem i wielkim zobowiązaniem. Bardzo cieszę się, że będziemy potrafili w końcu opowiadać naszą wspaniałą historię o samych sobie. Polska, jak żaden naród na świecie, nie ma się czego wstydzić. Uczyniliśmy wiele dla świata i Europy

– mówił premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Muzeum Historii Polski.

– Będziemy opowiadać prawdziwą historię, gdzie byliśmy trubadurami wolności Europy, prekursorami jedności Europy. To trzeba opowiadać naszym językiem. Przez całą, specyficzną historię, aż po wydarzenia po II wojnie światowej, kiedy byliśmy na marginesie ówczesnego świata i nie mogliśmy mówić, nie mogliśmy przedstawiać prawdy historycznej

– dodał premier.

Fot. Krystian Maj / KPRM
Żródło: tvp.info

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

8 komentarzy

8 Komentarzy

 1. Bogdan

  11 października 2018 at 13:34

  Coś takiego.Ciekawe jaki procent powierzchni wystawy będzie dotyczył Żydów?.

  • GG.

   11 października 2018 at 14:19

   .
   M. Morawiecki: „byliśmy trubadurami wolności Europy, prekursorami jedności Europy”.
   .
   My, Polacy-Słowianie byliśmy wprawdzie wzorem wolności dla zachodniej i wschodniej Europy – ale NIE CHCIELIŚMY NARZUCAĆ NASZEGO MODELU DEMOKRACJI SZLACHECKIEJ EUROPIE, za wyjątkiem głupiej i żałośnie zakończonej próby dokonania tego w Rosji (pocz. XVII w.), ani też NIE CHCIELIŚMY JEDNOCZYĆ EUROPY, gdyż NASZYM ZAWOŁANIEM BYŁO: „NIECH NA CAŁYM ŚWIECIE WOJNA, BYLE NASZA WIEŚ SPOKOJNA!”
   .
   I tego powinniśmy się trzymać.
   .
   .
   Co do Muzeum Historii Polski na Żoliborzu, to będzie ono pokazywać dzieje i dokonania WSZYSTKICH NARODÓW RZECZYPOSPOLITEJ, czyli także i ŻYDÓW.
   .
   A Żydzi mają już swoje Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Śródmieściu, więc będą niesłusznie faworyzowani w upamiętnianiu, gdyż byli zdecydowaną mniejszością ludności Królestwa Polskiego i Rzeczypospolitej, a ich wkład w budowę państwa polskiego nie może w żaden sposób równać się z wkładem Polaków-Słowian.
   .
   W tej sytuacji, my, Polacy-Słowianie, ŻĄDAMY BUDOWY W NAJLEPSZYM MIEJSCU ŚCISŁEGO CENTRUM WARSZAWY MUZEUM HISTORII POLSKICH SŁOWIAN – I MUSI BYĆ ONO KONIECZNIE WIĘKSZE I WSPANIALSZE OD MUZEUM POLIN.
   .
   .
   .

   • GG.

    11 października 2018 at 14:32

    .
    Oczywiście, projektantami i dyrektorami NASZEGO Muzeum Historii Polskich Słowian muszą być wyłącznie stuprocentowi Polacy-Słowianie, a nie Żydzi, czy krzywonosi mieszańcy.
    .
    .

  • Tomek

   11 października 2018 at 16:29

   Czytam tytuł artykułu i od razu wiem, że pierwszy komentarz będzie pewnie taki. Monotematyczni jesteście niektórzy, nic was innego przy tak istotnej wiadomości nie interesuje. Monotematyczni i przewidywalni.

 2. Ateista

  11 października 2018 at 17:03

  Muzeum Polin?

 3. Marian

  11 października 2018 at 20:15

  Jedno muzeum żydów nie wystarczy?

 4. sas

  11 października 2018 at 20:58

  A gdzie polska fabryka samochodów elektrycznych bajdużeńcu. To muzeum powinno być zamiast Polin (notabene wybudowane za nasze pieniądze)w centrum miasta już w latach 90-tych.

 5. piotr p

  12 października 2018 at 08:52

  Jak okupant zlikwiduje Polskę to zostanie muzeum – muzea historii buduje się temu co już nie istnieje.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra