Polskość

Uciekaj! Kandydat!

Człapię poboczem drogi ze sklepu. Wózek z zakupami swoje waży. Zgrzytanie kół. Obok zatrzymuje się ciemne auto.

– Podwieźć?

– przez okienko wychyla się kierowca.

– O tak, tak!

– kiwam ochoczo.

Trafiła się dobra dusza, i nieco mi ulży. Pan, czterdziestka z hakiem, zagaduje o to i owo, pyta co mi się w naszej gminie podoba, a co nie. Jesteśmy już pod bramą, zatrzymuje auto, ale nadal pyta o to podobanie się lub niepodobanie. Chociaż mieszkam tu dopiero od paru lat, miałam czas wyrobić sobie jaki taki pogląd na sprawy okolicy. Rzucam parę uwag.

– Trzeba jeszcze wiele tu zmienić. Chcę to zrobić, mam dobre pomysły – wylicza je ciurkiem.

– Cudne czasy by nadeszły, gdyby to wprowadzić w życie

– mówię z przekonaniem.

– I nadejdą

– uśmiecha się podwózkowy dobroczyńca.

– Gdy zostanę wybrany, to się za to wezmę. A tu, proszę, zaproszenie na wybory i prośba o poparcie mej kandydatury

– padło.

Aha, o to chodzi. Nie mam pojęcia kto zaczepia. Lewy, prawy, zielony, czerwony, KOD-owiec, PO-wiec. Bo na pewno nie feminista. A może LGBT? Pytam wprost. Hm, no tak. Niezależny. Niezależność to taki modny wyborczy sztandar a raczej standard. Jeśli wcześniej było się nawet twardym zawodnikiem którejś ze stron, przed wyborami dla pewności lepiej wpisać się do totalnie „niezależnych”. Mimo to grzecznie dziękuję za zaproszenie i podwózkę – wszak wypada. Dwa dni potem idę przez wieś, oglądając jesienne ogródki sąsiadów. Mija mnie mężczyzna w średnim wieku, w ręku tekturowa teczka. Wita się grzecznie, pyta czy może chwilę zająć. Wyciąga z teczki rulonik, rozwija. Plakat z jego fotką. Lista nr…Nieważne. Zaczyna nawijać co też chciałby zmienić w gminie iw naszej wsi. Śliczne to, chwila, a nasza osada dostąpi takich udogodnień, że żyć tutaj – istny raj. Prosi oczywiście o poparcie w wyborach. Nie dopytuję o opcję; numer listy już wszystko mi powiedział. Już rządzili. I jak to w partiach władzy: jest okres błędów i wy…Nie, nie wypaczeń. Wybaczeń. Wyborcy mają wybaczyć im błędy i w try miga o nich zapomnieć. Przecież chcieli dobrze. Ale jakoś tak po drodze nie wyszło, bo za mocno pachniaławładza, kasa, posadki dla siebie i kumów. Teraz będzie inaczej. Mało powiedziane. Teraz będzie wspaniale! Warunek? Poprzeć tylko ich, bo ci drudzy to zaraza morowa, insekty nie warte uwagi. Po prostu szarańcza! Pan odchodzi. Oddycham z ulgą i skręcam za osiedlem domków. No nie! Znowu kandydat?!

– Przepraszam – gość w garniturze robi skruszoną minę. – Czy mogę…

– Chodzi o poparcie w wyborach? – pytam. Trafiłam! – Tak.

– Bo potrzebne jest nowe spojrzenie na gminę. Teraz żal patrzeć, co się wyprawia. Jestem niezależny, więc patrzę inaczej

– tokuje.

Trzymajcie mnie! Kolejny „niezależny”. Słucham, kiwam głową. Ciekawe co obieca ten. Pytam o jego program. Hoho, dużo tego. Przebił poprzedników. Odchodzi zadowolony, że skaptował sobie wyborcę. Akurat… Lekko żartuję,choć sprawa nie do śmiechu. Wielkie programy, wielkie słowa. Każdy „rozwinie, zwiększy, przyspieszy”. A gdzie zwyczajne, codzienne troski? Co będzie z tym zdewastowanym od dwóch lat przystankiem? Kto przywróci zlikwidowaną przed pół rokiem linię busową do pętli, skąd dojeżdżano do pracy? Kto weźmie się za budzące zgrozę śmietnisko w graniczącym ze wsią lesie? Kiedy ktoś u steru gminy pomyśli o zasypaniu wielkiego dołu na drodze -a wystarczyłaby wywrotka żwiru? Kiedy zrobią oświetlenie ważnej uliczki? Wszystko to już pięknie obiecano przed poprzednią kampanią. W równie wielkich słowach. Ale o czym ja mówię? To takie banalne ludzkie sprawy. Głupotki. Nie o nie idzie gra. Chodzi o WŁADZĘ.

Był taki kawał o zebraniu wyborczym w podgórskiej wsi. Tam kandydat też snuł wspaniałe wizje i obiecywał ile wlezie. Wreszcie ktoś z sali zapytał: „Cy panocek mogą obiecać, że zbudują nam most”? Kandydat a jakże, ochoczo obiecał. Sala ryknęła śmiechem: – Bujacie panie, przecie my tu rzeki nie mamy! A jedźcie wy sobie innych bujać!

Yarl, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

5 komentarzy

5 Komentarzy

 1. GG.

  19 października 2018 at 09:15

  .
  „Rzeczpospolita” wskazuje NA GŁÓWNĄ PRZYCZYNĘ ATAKÓW APARATU PROPAGANDOWEGO PiS-u (i jego mediów satelickich) NA PSL:
  .
  „Wtorek [16.10] w kampanii stał pod znakiem dwóch tematów: dyskusji o dopisywaniu się wyborców do rejestru – zwłaszcza w Warszawie – oraz kolejnego ataku PiS na PSL. (…)
  .
  Bez osłabienia wyniku PSL może zrealizować się bowiem najgorszy dla PiS scenariusz w tej kampanii. Zwłaszcza, jeśli potwierdzą się informacje i dane o silnej mobilizacji rdzeniowego elektoratu opozycji, który – zgodnie z intencjami Schetyny – wkurzony po 3 latach rządów PiS będzie chciał w niedzielę w masowy sposób pokazać władzy żółtą kartkę.
  .
  (…) politycy PiS od dawna powtarzali, że duże miasta będą bardzo trudne. Nic nie wskazuje na to, by w niedzielę miało stać się inaczej. Pozostają sejmiki. Bez demobilizacji wyborców PSL i uderzenia w wiarygodność Kosiniaka-Kamysza w niedzielę może okazać się, że PiS nie ma ani szczególnie dobrego wyniku procentowego, ani dobrych wyników w miastach, ani perspektyw na władzę w dużej liczbie sejmików.
  (…)
  Słaby wynik PiS wobec nadmiernych oczekiwań uruchomi zaś reakcję łańcuchową rozliczeń w obozie władzy z nieobliczalnymi konsekwencjami.”
  .
  Źródło: Kolanko: Pięć dni do wyborów. Najgorszy scenariusz dla PiS rp.pl/Wybory-samorzadowe/181019365-Kolanko-Piec-dni-do-wyborow-Najgorszy-scenariusz-dla-PiS.html (16.10.2018).
  .
  .
  NO I MAMY TU ROZWIĄZANIE ZAGADKI NIEDAWNEJ NAGŁEJ KRYTYKI PSL NA PORTALU PRAWY.PL .
  .
  .
  Riposta aparatu propagandowego PSL:
  .
  PiS = FAŁSZYWI OBROŃCY WSI https://youtu.be/k1IUaIaCvNg
  .
  .
  .

  • GG.

   19 października 2018 at 09:24

   .
   Najgorsze, że wielu wyborców myśli, że „wybiera” PiS, a w rzeczywistości głosuje na POPiS:
   .
   .
   „Gwiezdne Wojny” wg PiS – Latający Klub 2 https://youtu.be/XrN9yyevhFQ
   .
   .
   .

  • GG.

   19 października 2018 at 22:55

   .
   ZGORZELSKI: MUSIMY ZROBIĆ WSZYSTKO, ŻEBY URATOWAĆ WOLNE WYBORY
   .
   Dożyliśmy takich czasów, kiedy LUDZI ZWALNIA SIĘ Z PRACY ZA TO, ŻE CHCĄ KANDYDOWAĆ Z LIST WYBORCZYCH PSL. Apelujemy do premiera Mateusza Morawieckiego, aby bardzo stanowczo zareagował na takie przypadki – powiedział szef sztabu wyborczego PSL poseł Piotr Zgorzelski.
   .
   W ostatnim czasie pojawiają się kolejne przypadki „szykanowania” kandydatów, którzy startują z list wyborczych PSL. – To szykanowanie polegało na tym, że delegowano osoby o kilkadziesiąt kilometrów dalej od miejsca pracy po to, aby w ewidentny sposób uniemożliwić im prowadzenie kampanii wyborczej – wyjaśnił poseł Piotr Zgorzelski.
   .
   Polityk PSL wyraził także swoje „ogromne oburzenie” w związku z „metodami, jakie stosuje partia rządząca” wobec kandydatów PSL. Według niego, OSOBOM, KTÓRE STARTUJĄ Z LIST PSL GROZI SIĘ M.IN. ZWOLNIENIAMI Z PRACY.
   .
   Wyrzuca się dziś pracowników za start z innych komitetów niż PiS. Taka jest rzeczywistość rządów @pisorgpl. Jest z nami pani Ewa, która osobiście doświadczyła takiego działania rządzących – @PiotrZgorzelski w #Sejm. pic.twitter.com/ThlAbJu2Dn
   .
   — PSL (@nowePSL) October 10, 2018
   .
   – Metody te można tylko określić jednym słowem – zamordyzm, a nawet zamordyzm polityczny –oświadczył Piotr Zgorzelski.
   .
   W konferencji udział wzięła także KANDYDATKA PSL DO SEJMIKU WOJ. ŁÓDZKIEGO EWA OLAS-BERNACKA. Pani Ewa jest wieloletnim pracownikiem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Łodzi oraz członkiem związku zawodowego „Solidarność”.
   .
   – W momencie, kiedy listy zostały ogłoszone i okazało się, że kandyduję z listy PSL do sejmiku woj. łódzkiego, zaczęły się szykany na skalę dotąd niespotykaną. Od swoich związków zawodowych dowiedziałam się, że PREZES ROZPOCZĄŁ PROCEDURĘ ZWALNIANIA MNIE Z PRACY Z MOJEJ WINY – powiedziała kandydatka PSL do sejmiku woj. łódzkiego.
   .
   Jestem wieloletnim pracownikiem WFOŚ w Łodzi. Jestem też członkinią Solidarności. Odkąd MOI PRZEŁOŻENI DOWIEDZIELI SIĘ O MOIM STARCIE Z LIST @NOWEPSL, ROZPOCZĘLI PROCEDURĘ USUNIĘCIA MNIE Z PRACY – EWA OLAS-BERNACKA w #Sejm. pic.twitter.com/Hyivw3zcI0
   .
   — PSL (@nowePSL) October 10, 2018
   .
   PSL nie zgadza się na takie metody, dlatego poseł Piotr Zgorzelski zwrócił się z apelem do premiera Morawieckiego, aby sprawdził, „czy takie przypadki pojawiają się jeszcze w innych miejscach i żeby bardzo stanowczo zareagował”. – Takich czasów dożyliśmy, że ludzi zwalnia się z pracy za to, że chcą kandydować z komitetu wyborczego PSL – skwitował Piotr Zgorzelski.
   .
   Poseł PSL Paweł Bejda ocenił, że jest to „rzecz niesłychana” i „POWRÓT DO GŁĘBOKIEGO PRL-u”.
   .
   – PANIE PREZESIE JAROSŁAWIE KACZYŃSKI, TAK WYGLĄDA WASZA POLITYKA PRORODZINNA, ŻEBY ZWALNIAĆ MATKĘ I ŻONĘ, DOBREGO PRACOWNIKA, który jest również członkiem związków zawodowych „Solidarność”? – pytał poseł PSL.
   .
   Panie przewodniczący @DudaSolidarnosc, gdzie pan jest? Dlaczego nie interweniuje pan w tej sprawie? PANIE PREZESIE KACZYŃSKI, MASKI OPADŁY. WASZE METODY SĄ SKANDALICZNE – @pawelbejda w #Sejm. pic.twitter.com/s39CvmMszH
   .
   — PSL (@nowePSL) October 10, 2018
   .
   Jednym z największych zagrożeń, które wprowadzają rządzący jest wykluczenie przedstawicieli małych ojczyzn z wyborów dokonywanych przez lokalne społeczności. PiS ZABIERA MAŁE OJCZYZNY OBYWATELOM, POSTĘPUJĄC TAK, ABY „UMOŻLIWIĆ ZWYCIĘSTWO JEDNEJ PARTII”.
   .
   – Musimy zrobić wszystko, żeby uratować wolne wybory. – Będziemy sporządzali raporty, przeprowadzali konsultacje, organizowali konferencje, żeby obnażyć intencje partii rządzącej, która nieuczciwie chce umożliwić zwycięstwo swoim kandydatom – zapowiedział Piotr Zgorzelski.
   .
   Źródło: psl.pl/zgorzelski-musimy-zrobic-wszystko-zeby-uratowac-wolne-wybory/ (10.10.2018).
   .
   .
   .
   Pozostaje nam poprzeć szykanowaną kandydatkę:
   .
   OLAS-BERNACKA Ewa Katarzyna > Sejmik Województwa Łódzkiego > Okręg nr 3 > Lista nr 2 – Komitet Wyborczy PSL > poz. 5.
   .
   Okręg nr 3 obejmuje powiaty: łaski, pabianicki, pajęczański, poddębicki, sieradzki, wieluński, wieruszowski, zduńskowolski.
   .
   .
   .

 2. rychu

  20 października 2018 at 15:24

  Walisz wuja gosciu g

 3. pssst

  20 października 2018 at 20:13

  cicho sza! 🙂

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra